Dolar kuru hakkında yeni açıklamalar Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı’ndan geldi. Başdanışman Cemil Ertem, Dolar ve TL kuru bazında 3 TL seviyesinin beklentileri karşıladığını ve stabil bir şekilde bu seviyede kalmasını istediklerini belirterek Merkez Bankası faiz kararlarının otomatik olmadığını dile getirdi.

Başdanışman Ertem TRT Haber canlı yayınında Dolar ve TL kuru hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında 3 TL seviyesinin kimseyi olumsuz etkilemeyeceğini ve aksine 3 TL altında yer alırsa makroekonomiye ve rekabet piyasasına uygun olmadığını söyledi.

 3 TL NORMAL SEVİYE

Ertem Dolar’ın yükselişi hakkında da açıklamalarda bulunarak, 3 TL’den, 3.3 TL seviyesine yükselmesinde sermaye artışının hızlı olmadığını belirtti.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI

Ertem Merkez Bankası hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Merkez Bankası kapsamında yeni bir dönemin başladığını ve yeni başkan konumunda olan Murat Çetinkaya ile verilen sözlerin de tutulacağının altını çizdi. Merkez Bankası’nın politikasını doğru bulduğunu söyleyen başdanışman Türkiye makroekonomik yapısına uygun uygulamalar yaptığını düşündüğünü belirtti.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİNİ OTOMATİĞE BAĞLAMADI
Merkez Bankası’nın faiz düşürme mekanizmasının otomatiğe bağlanmadığını söyleyen başdanışman, Türkiye’nin makroekonomik verileri doğrultusunda hareket edildiğini anlattı. Merkez Bankası’nın her ne koşulda olursa olsun faiz indirimine gidecek şekilde düşünen kişiler bunu yanlış düşündüklerini ve sadece Türkiye ekonomi dalgasına göre hareket edildiğini de özenle belirtti.

MERKEZ BANKASI PPK KARARI 20 EKİMDE AÇIKLANACAK

TCMB ise Ekim 2016 dönemi için PPK yani; Para Politikası Kurulu  kararını  açıklaması için bekliyor. Kararın açıklanma tarihi 20 Ekim olarak belirlendi. açıklayacak. Dolar kurunun 3.3 TL seviyesine yükselmesinin ardından gözler Merkez Bankası’na çevrildi ve faiz indirimi kararının ne yönde olacağı merakla beklenmeye başladı.
 

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın