Zeytin İhracat Fiyatlarında Tarihi Artış

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye üretiminde, İspanya ve Mısır’ın ardından dünya üçüncüsü olduğu sofralık zeytin üretiminde dünya üçüncüsü olmaya devam ederken 2015 ile 2016 sezonu kapanışına ramak kala sofralık zeytin ihracat fiyatlarında muhteşem bir seviye yakaladı. Hem yeşil zeytin bazında, hem de siyah zeytin kapsamında 2 Dolar seviyesinin üstüne çıkan Türkiye ne yazık ki ihracat artışlarında yeterli dereceye ulaşmamızı sağlamadı.

 

İhracat sofralık zeytin fiyatlarının tavan yapması bile ihracat bazında gerilemeye engel olamadı. 2015 ve 2016 dönemi içerisinde 111 milyon 381 bin dolarlık sofralık zeytin ihracatı gerçekleştirildi. İhracat miktarındaki düşüş %19’luk bazda yaşanırken fiyatta ise sadece %5 oranında bir düşüş gerçekleşti.

DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ

Dünya üçüncüsü konumunda olsak da zeytincilik yapanlar matematik yapmaya devam ediyorlar. Son 10 yıllık periyot zarfında zeytin fiyatlarında en yüksek seviyeyi görmemize rağmen 1 Ekim 2015 tarihi ile 31 Ağustos 2016 tarihi arasında 54 bin 39 ton sofralık zeytin ihracatı yapıldı ve bunun karşılığı olarak da 111 milyon 381 bin dolar ülkeye geçti. Zeytincilik yapanlar ise 2016 ve 2017 sezonu için kara kara düşünmeye başladılar.

RAKİPLERİMİZ İSPANYA VE MISIR

Konu ile ilgili açıklama yapan isimlerden bir tanesi de Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği oldu. Birliğin yönetim kurulu başkanı konumunda olan Davut Er,  sofralık zeytin ihracatı kapsamında bu tablo karşılarında olduğu sürece ihracat anlamında düşüşün gerçek bir sonuç olduğunu ve 2016 ve 2017 sezonu için de büyük bir sofralık zeytin stoklarının olması gerektiğini söyleyerek rakiplerinin ise İspanya ve Mısır olduğunu dile getirdi. 77 ülkeye sofralık zeytin ihraç eden ülkemizin rakiplerini geçmesi için de rakipleri ile eş güdümlü bir fiyat seviyesinde kalması gerektiğinin önemine vurgu yaparak konuşmasına son verdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...