Ana SayfaKredilerTEB’den KOBİ’lere Büyük Fırsat

TEB’den KOBİ’lere Büyük Fırsat

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Nakit akışında sıkıntı yaşayan KOBİ(Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler) kimi zaman kredibilite sorunlarıyla karşı-karşıya kalabilmekteler. Bu noktada KOBİ’lerin dar boğazdan çıkmalarını sağlamak adına Türk Ekonomi Bankası (TEB), Kredi Garanti Fonu (KGF) ile bir protokole imza attı.

  Teminat yetersizliği nedeniyle nakit sıkıntısı yaşayan KOBİ’lerin çektiği sıkıntıları göz önünde bulunduran banka, Kredi Garanti Fonu ile anlaşmaya vardı. Bu anlaşmaya göre Kredi Garanti Fonu’nun kefil olacağı KOBİ’ler likidite sorunu yaşamayacak. TEB, Kredi Garanti Fonu’nun Kobiler için sağlayacağı kefaleti teminat olarak kabul etme kararı aldı. Bu kefalet KOBİ’ler için bir nevi can simidi görevi görebilir. Tabii bu desteği alabilmek için işletmelerin çeşitli normlara uygun durumda bulunması gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

  Kredi Garanti Fonu’nun Kefaletinden Kimler Yararlanabilir?

  İmzalanan protokol uyarınca 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon Türk Lirasını aşmayan KOBİ’ler Kredi Garanti Fonu’nun kefaletinden yaralanabilecekler. Bununla birlikte KOBİ vasfına sahip; Esnaf ve Sanatkarlar, Tarımsal İşletmeler, Çiftçiler, Serbest Meslek mensupları da bu yönetmelikten faydalanma imkanına sahipler.

  Bakanlar Kurulu kararında belirtilen şartlara haiz oldukları taktirde KOBİ olmayan gemi inşa şirketleri ve seyahat acenteleri de Kredi Garanti Fonu’nun kefaletine başvurabileceklerdir.

  İşletmenize en uygun Kredi Garanti Fonu destekleri ile İmalatçı KOBİ’ler, Kadın Girişimciler, Seyahat Acenteleri ve Gemi İnşa Şirketleri için sektör-sektör bazı özel şartlar ve koşullarla karşılaşılabilmektedir. Bu şartlar ve koşullarla ilgili bilgi almak için TEB şubelerine giderek Ticari Portföy Yöneticileriyle yapacağınız yüz-yüze görüşmelerde detaylı bilgi alınabilir. Ayrıca bu görüşmelerde KOBİ’lerin faaliyet gösterdiği alana dair Kredi Garanti Fonu’nun özel desteğinin var olup-olmadığına dair görüş almak da çeşitli fırsatlar sunacaktır.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...