Ana SayfaGündemMerkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bankalardan net döviz fazlası olan şirketler için daha yüksek oranda kur uygulaması talebinde bulundu.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde edilen bilgilere göre net döviz fazlasına sahip olan şirketler için bankalar tarafından fazlalığa göre yüksek kur oranları uygulanabilecek. Tek seferde en az 2,5 milyon dolarlık döviz satın alan şirketler TCMB’ye bildiride bulunacak.

Merkez Bankası Bankalara Yüksek Kur Talep Etti

Merkez Bankası Bankalara Yüksek Kur Talep Etti
Merkez Bankası Bankalara Yüksek Kur Talep Etti

Konuyla alakalı olarak basında yer alana haberlere göre TCMB, daha öncesinde bireysel yatırımcılara döviz satışında dolar kurunu 19,15 TL’den 19,20 TL’ye çıkarmasını istemişti. Şimdilerdeyse net döviz fazlası olan şirketler için döviz ticaretinde aynı kur uygulamasının aktif edilmesini talep etti.

Hatırlanacağı üzere TCMB, döviz talebini durdurabilmek adına bireysel yatırımcılara uygulanacak en düşük seviyedeki dolar/TL kurunu artırmıştı.

Şimdilerdeyse banka, net döviz açığına sahip olan şirketlerin 19,01 TL düzeyindeki spot kurdan döviz alımı gerçekleştirebileceğini duyurdu.

Yakın kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda tek bir işlemde 2,5 milyon dolardan fazla döviz satın alacak olan şirketlerden TCMB’ye geri bildirim yapılması istenecek.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.