Ana SayfaGündemMerkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bankalardan net döviz fazlası olan şirketler için daha yüksek oranda kur uygulaması talebinde bulundu.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde edilen bilgilere göre net döviz fazlasına sahip olan şirketler için bankalar tarafından fazlalığa göre yüksek kur oranları uygulanabilecek. Tek seferde en az 2,5 milyon dolarlık döviz satın alan şirketler TCMB’ye bildiride bulunacak.

Merkez Bankası Bankalara Yüksek Kur Talep Etti

Merkez Bankası Bankalara Yüksek Kur Talep Etti
Merkez Bankası Bankalara Yüksek Kur Talep Etti

Konuyla alakalı olarak basında yer alana haberlere göre TCMB, daha öncesinde bireysel yatırımcılara döviz satışında dolar kurunu 19,15 TL’den 19,20 TL’ye çıkarmasını istemişti. Şimdilerdeyse net döviz fazlası olan şirketler için döviz ticaretinde aynı kur uygulamasının aktif edilmesini talep etti.

Hatırlanacağı üzere TCMB, döviz talebini durdurabilmek adına bireysel yatırımcılara uygulanacak en düşük seviyedeki dolar/TL kurunu artırmıştı.

Şimdilerdeyse banka, net döviz açığına sahip olan şirketlerin 19,01 TL düzeyindeki spot kurdan döviz alımı gerçekleştirebileceğini duyurdu.

Yakın kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda tek bir işlemde 2,5 milyon dolardan fazla döviz satın alacak olan şirketlerden TCMB’ye geri bildirim yapılması istenecek.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.