Tarımsal Borçlar Erteleniyor

Google Haberlere Abone Ol:

Son zamanlarda özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel ve toprak kayması gibi doğal afetlerden dolayı zarar gören çiftçilere devletten müjde geldi. Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatiflerine olan borçları için Bakanlar Kurulu erteleme kararı aldı.

Geçtiğimiz ay sele teslim olan Zonguldak başta olmak üzere diğer illerimizdeki çiftçilerin de borçları karar kapsamında ertelenecek. Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu karar ile devletimiz tarafından; meydana gelen afetler neticesinde zararı olan çiftçilerimize önemli bir olanak sağlanmıştır.

Doğal afetlerden zarar gören çiftçilere ve besicilere yönelik Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar Resmi Gazetede şu şekilde yer aldı. “Doğal afetlere maruz kalan ve bu afetler sebebi ile ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören: Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kayıt sistemlerine kayıtlı, üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan evvelki düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır.”

Son Tarih Kasım Sonu!

Bakanlar Kurulu Kararı gereği borçlarını erteletmek isteyen çiftçiler ve besiciler; borçlu oldukları kuruma ve bulundukları ilin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurmalıdırlar. Borçların ertelenmesi bağlamında her ilin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hasar Tespit Komisyonu bir “son başvuru” tarihi belirlemiştir. Çiftçilerin ve besicilerin mağduriyet yaşamamaları için illerinde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile irtibata geçerek bu tarihi öğrenmeleri ve bu tarihten önce başvurularını gerçekleştirmeleri önem arz etmektedir.

En Az Yüzde 30 Hasar Görmüş Olmalı

Bakanlar Kurulu kararı kapsamında “borç erteleme” isteyecek çiftçi ve besicinin doğal afetler neticesinde gördüğü zararın en az yüzde 30 seviyesinde gerçekleştiği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hasar Tespit Komisyonu tarafından belirlenmelidir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...