Ana SayfaGündemKamu İşçi Zammı Açıklandı: Zam Oranı Ne Kadar Oldu?  

Kamu İşçi Zammı Açıklandı: Zam Oranı Ne Kadar Oldu?  

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kamu işçi zammı için oran son dakika açıklamasıyla netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir programda kamu işçilerine uygulanacak olan zam oranını açıkladı. Bir süredir Türk-İş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarda sona yaklaşıldı. 700 binden fazla kamu işçisinin merakla beklediği toplu sözleşme zammına yönelik açıklamada bulunan Bakan Bilgin, zam oranının bugün açıklanacağını duyurmuştu. Buna göre 4-D kamu işçisi için uygulanacak olan zam oranı ne kadar oldu?

Kamu İşçi Zammı Yüzde 45 Oldu

Kamu İşçi Zammı Yüzde 45 Oldu
Kamu İşçi Zammı Yüzde 45 Oldu

2023 kamu işçi zammı gündemin en önemli konularından biri olarak karşımıza çıkıyor. 700 bini aşkın kamu işçisi için uygulanacak olan toplu sözleşme zammına yönelik 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne imza atılacak. Uzun zamandır devam eden kamu çalışanları için zam görüşmelerinde sona yaklaşıldı. Yapılan açıklamaya göre refah payı da dahil olmak üzere kamu işçilerine uygulanacak olan zam oranı %45 oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 700 binden fazla kamu işçisini yakından ilgilendiren zam konusuna değindi. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada imzalanacak olan protokolle işçilerin taban cüreti, zam oranı, sosyal yardımı ve maktu ödemelerinin belli olduğunu, ciddi ölçüde ayrıntıya sahip olan çerçeve sonucunda refah payı da içinde olmak üzere toplamda %45’lik zam uygulanacağını ifade edildi. En düşük kamu işçi maaşının 15 bin TL’ye çıkarıldığını, iş primi ödemesi olmayan işçiler için de %4 ila %6 arası prim ödeme uygulaması da getirildiğini söyledi. Tüm bunların dışında gazi, terör ve şehit mağduru işçilerin çıplak ücretlerine %10, fazla çalışma ücretlerinde de %70 zam uygulamasına gidildiğini belirtti. Toplu sözleşmelerin işçi ve kurumlara hayırlı olmasını dilediğini de açıklamalarına ekledi.

Kamu İşçileri için Zam Konusunda Son Durum Ne?

Son olarak hükümet tarafından kamu işçi zammı için 12 bin TL taban fiyat ve %40 zam teklifi iletilmişti. Bu zam oranının yeterli olmadığını söyleyen işçi tarafıysa teklifin iyileştirilerek iletilmesini talep etmişti. İşçi kesiminin beklentisiyse 15 bin TL taban fiyat ve %45 zam oranı oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,242TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...