Ana SayfaGündemKamu İşçi Zammı Açıklandı: Zam Oranı Ne Kadar Oldu?  

Kamu İşçi Zammı Açıklandı: Zam Oranı Ne Kadar Oldu?  

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kamu işçi zammı için oran son dakika açıklamasıyla netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir programda kamu işçilerine uygulanacak olan zam oranını açıkladı. Bir süredir Türk-İş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarda sona yaklaşıldı. 700 binden fazla kamu işçisinin merakla beklediği toplu sözleşme zammına yönelik açıklamada bulunan Bakan Bilgin, zam oranının bugün açıklanacağını duyurmuştu. Buna göre 4-D kamu işçisi için uygulanacak olan zam oranı ne kadar oldu?

Kamu İşçi Zammı Yüzde 45 Oldu

Kamu İşçi Zammı Yüzde 45 Oldu
Kamu İşçi Zammı Yüzde 45 Oldu

2023 kamu işçi zammı gündemin en önemli konularından biri olarak karşımıza çıkıyor. 700 bini aşkın kamu işçisi için uygulanacak olan toplu sözleşme zammına yönelik 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne imza atılacak. Uzun zamandır devam eden kamu çalışanları için zam görüşmelerinde sona yaklaşıldı. Yapılan açıklamaya göre refah payı da dahil olmak üzere kamu işçilerine uygulanacak olan zam oranı %45 oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 700 binden fazla kamu işçisini yakından ilgilendiren zam konusuna değindi. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada imzalanacak olan protokolle işçilerin taban cüreti, zam oranı, sosyal yardımı ve maktu ödemelerinin belli olduğunu, ciddi ölçüde ayrıntıya sahip olan çerçeve sonucunda refah payı da içinde olmak üzere toplamda %45’lik zam uygulanacağını ifade edildi. En düşük kamu işçi maaşının 15 bin TL’ye çıkarıldığını, iş primi ödemesi olmayan işçiler için de %4 ila %6 arası prim ödeme uygulaması da getirildiğini söyledi. Tüm bunların dışında gazi, terör ve şehit mağduru işçilerin çıplak ücretlerine %10, fazla çalışma ücretlerinde de %70 zam uygulamasına gidildiğini belirtti. Toplu sözleşmelerin işçi ve kurumlara hayırlı olmasını dilediğini de açıklamalarına ekledi.

Kamu İşçileri için Zam Konusunda Son Durum Ne?

Son olarak hükümet tarafından kamu işçi zammı için 12 bin TL taban fiyat ve %40 zam teklifi iletilmişti. Bu zam oranının yeterli olmadığını söyleyen işçi tarafıysa teklifin iyileştirilerek iletilmesini talep etmişti. İşçi kesiminin beklentisiyse 15 bin TL taban fiyat ve %45 zam oranı oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...