Ana SayfaEkonomi50 İle Para Yağacak!

50 İle Para Yağacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Ülkemizin kuzeyiyle güneyini bağlayacak olan Karadeniz- Akdeniz yolunun yapım çalışmaları hızla sürüyor. İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerini direkt etkileyecek olan yol, diğer bölgelere ise endirekt olarak katkı sağlayacak.

  İç Anadolu’nun hem kuzeyle, hem de güneyle olan bağlantısı bu yol sayesinde güçlenecek ve mesafelerin kat ediliş süreleri azalacak. Bu durum başta ekonomik yapıya katkı sağlamakla birlikte; illerin sosyo-kültürel yapılarına da katkıda bulunacaktır.

  Osmanlı’dan Beri Hayali Kurulmakta

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1800’lü yıllarda ilk kez gündeme gelen proje; Sultan Abdülhamit dönemine gelindiğinde bir kez daha gündeme alındı. Sultan 2. Abdülhamit tarafından dönemin en ünlü Fransız mühendislerine projesi çizdirtilen projeyi hayata geçirmek dönemin şartlarında mümkün olmamıştır. Sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri tarafından çeşitli defalarda ve farklı yıllarda ele alınarak yapılmak istenilen yol, her defasında farklı nedenlerle rafa kaldırıldı.

  2004 yılına gelindiğinde ise Ordu’nun Mesudiye İlçesi Topçam’da Melet ırmağı üzerinde yapımına başlanılan “Topçam Barajı ve Ulaşım Yolları” adıyla proje gündemdeki yerini tekrar aldı. “Dereyolu” olarak da adlandırılan Topçam Barajı’na ulaşım yollarının yapılmasıyla devam edildi. Bu sayede genişletilen proje değiştirilerek “Karadeniz-Akdeniz Bölünmüş Yol Projesi” olarak devam ettirilme kararı alındı.

  5 İlin Ekonomisini Direkt Etkileyecek!

  Proje kapsamında 500 milyon Türk Lirası harcanarak yapılan yaklaşık 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz yolu ile; Karadeniz’in kapısı Ordu-Sivas-Kayseri-Kahramanmaraş-Adana üzerinden Akdeniz’e açılacak. Bu illerin gerek birbiriyle, gerekse birbiri üzerinden diğer illerle olan ticari bağları son derece güçlenecektir. Bu da tam elli ilin dolaylı olarak projeden kar etmesi demek. Ayrıca Akdeniz ve Karadeniz limanlarından daha uygun maliyetlerle ihracat yapma imkanı bulacak olan İç Anadolu Bölgesi illerinde ekonomi canlanacaktır. Bu durum ülke ekonomisine de katma değer olarak yansıyacaktır.

  Projenin yüzde 90’lık kısmı tamamlanırken, geriye kalan yüzde 10’luk kısmındaki çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. 2017 yılının sonunda tamamlanması beklenen proje ekonomi çevrelerinde de heyecan uyandırmaktadır.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,248TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.