Ana SayfaEkonomiTÜİK: Yoksulumuz Azaldı

TÜİK: Yoksulumuz Azaldı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Ülkemizde gerçekleşen orantısal durumlar hakkında periyotlar halinde raporlar yayımlayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı yoksulluk çalışması sonuçlarını açıkladı.

  Yayımlanan rapora göre ülkemizdeki yoksul sayısı geçen yıla göre nispi de olsa azalış gösterdi. Ekonomi çevrelerince rapor olumlu karşılandı.

  2014’e Göre Gelişme Sağlanmış

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı raporun detayları şöyle: Kişi başı günlük harcama tutarında; cari satın alma gücü paritesine göre 2,15 doların altında kalan fertlerin oranı 2014’te yüzde 0,03 iken, geçen yıl yüzde 0,06’ya yükseldi. Aslında bu oran “en yoksul” olarak tabir edilen günlük 2 doların altında satın alma gücü olan kişilerin oranının bir önceki yıla göre 2 kat arttığını göstermektedir. Ancak yoksulluk sınırı daha reel bir bakış açısı sağlayacak olan 4,3 dolar olarak alındığında ise 2014’te yüzde 1,62 olan yoksulluk oranı, geçen yıl yüzde 1,58’e geriledi. Yani günlük 4 doların altında harcama yapabilen kişi sayısı bir önceki yıla göre nispi de olsa azalış göstermiş oldu. Buna göre kişi başı günlük harcaması; cari satın alma gücü paritesine göre 2,15 doların altında kalanların oranı artarken, 4.3 doların altında kalanların oranı azaldı.

  Türkiye İstatistik Kurumu raporun hazırlanma verilerinde; 1 doların satın alma gücü paritesine (SGP) göre karşılığı olarak 2007 yılı için 0,926 lira, 2008 yılı için 0,983 lira, 2009 yılı için 0,917 lira, 2010 yılı için 0,99 lira, 2011 ve 2012 yılları için 1,004 lira, 2013 yılı için 1,10 lira, 2014 yılı için 1,20 ve geçen yıl için de 1,24 lira kullanıldığını açıkladı.

  TÜİK yoksulluk oranının azalış trendini önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğine vurgu yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu yoksulluk düzeyindeki gelişmeleri her yıl Ekim ayında yayımladığı raporlarla duyurmaktadır.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,248TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.