15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından Bakanlar Kurulu tarafından devlete borcu olan vatandaşlara yönelik kolaylık sağlayıcı kararlar alındı. Özellikle Maliye Bakanlığı’na ve yerel yönetimlere vergi borcu olan vatandaşlar için bu durum müjde niteliği taşımaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Borcunda Son Gün 2 Ocak 2017

Devlete olan vergi borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşları büyük kolaylıklar beklemektedir. Vergi yapılandırmaları kapsamında devlet tarafından vatandaşların vergi borçlarının ana para haricindeki kısmı tahsil edilmeyecektir. Örneğin 2006 yılına ait vergi borcu bulunan kişi o zamandan beri işleyen on yıllık yasal faiz miktarını ödemekten kurtulacaktır. Vergi matrahının üzerine eklenen faiz yükünden kurtulan vatandaş sadece ana para ödemesi yapabilecektir.

Vatandaşa tanınan kolaylıklar bununla da bitmiyor. Ödeyeceği vergi ana parasını peşin ödemeyi tercih edeceklere indirim uygulanmaktayken, vergi borcunu taksitlendirerek ödemek de mümkün olmaktadır.

Özellikle bir çok kişinin muzdarip olduğu Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunun da bu kapsamda olması önem arz etmektedir. Ayrıca bugüne kadar hiç gelir testine girmemiş vatandaşların 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testine başvurma hakkı bulunuyor. Gelir testine başvurmadığı için GSS primleri tavan seviyeden hesaplanarak kendisine yansıtılan vatandaşlar, gelir testinden çıkacak sonuca göre 1 lira dahi ödemeden borçlarından kurtulma imkanına sahip olacaklar.

Yapılacak test sonucu belgelenebilir geliri olmadığı görülen vatandaşların geçmişe yönelik Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının tamamı silinecek. Geliri kendisine yansıtılan borcun altında tespit edilen vatandaşların ise prim borçları yeniden hesaplanarak tahakkuk ettirilecektir. Azalan genel sağlık sigortası prim borcu; diğer vergilerde olduğu gibi taksitlendirme yapılarak ödenebileceği gibi, peşin olarak indirimli miktar üzerinden de ödenebilecektir. Son başvuru tarihinin 2 Ocak olduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar var.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın