Fiba Banka’dan Masrafsız KOBİ Kredisi

0

Ülkemiz ekonomisinin can damarlarından olan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) zaman zaman finansal sıkıntılarla karşılaşabilmektedirler. Ticaretin içerisinde bulunan anlık değişimlerde likidite sorunu yaşayan işletmeler için Fiba Banka tarafından KOBİ kredisi duyuruldu.

“Fiba Banka’da Esnaf ve KOBİ’ye Her Mevsim Yaz” ismiyle duyurulan kredi kampanyası uyarınca işletmelerden kredi tahsis ücreti talep edilmemektedir. Dosya masrafsız kredi seçeneğinde müşterinin ipotek ya da kefil gösterme mecburiyeti vardır.

Kredi Tahsis Ücreti Binde 5 Düzeyinde

Fiba Banka KOBİ’lere sağladığı kredi için 2 seçenek sunmaktadır. İlk seçenekte kredi tahsis ücreti ödemeyen müşteriler aylık yüzde 1,46 faiz oranından yararlanacaklardır. Dosya masrafı ödeyen müşteriler için uygulanacak faiz oranı ise aylık yüzde 1,25 seviyesindedir. Kredi tahsis ücretli seçeneği kullanan müşteriler kullandıkları kredi miktarının binde beşi oranında dosya masrafı ödeyeceklerdir. Bu tutar azami miktar olan 50.000 Türk Lirasında 250 Türk Lirası olarak müşteriye yansıtılacaktır.

Kampanya kapsamında KOBİ’lere azami 36 ay taksit imkanı sunulmuştur. Ayrıca kredi kapsamında kullanılabilecek finansman miktarı maksimum 50.000 Türk Lirasıdır.

Hem masraflı seçenekte, hem de dosya masrafsız seçenekte müşterilere hayat sigortası banka tarafından yapılmaktadır. Hayat sigortası kapsamında oluşacak takribi 500 Türk Lirası müşterilerden tahsil edilecektir.

Masrafsız Seçenekte Örnek Hesaplama

Fiba Banka’nın müşterilerine sağladığı dosya masrafsız kredi kullanımı seçeneğinden örnek bir hesaplama yapacak olursak:

50.000 Türk Lirası kredi kullanan müşteri, aldığı krediyi 36 ay vade de geri ödeyebilecektir. Bu süreçte KOBİ’ye aylık yüzde 1,46 oranında faiz uygulanacaktır. Aylık periyotlar halinde kredi geri ödemesini yapacak müşterinin taksit tutarı takriben 2.000 Türk Lirası civarında olacaktır. Kredi geri ödemesi bittiğinde bankaya toplam 72.000 Türk Lirası ödeme yapan müşteriye yansıyan yıllık maliyet oranı yüzde 20 seviyesinde gerçekleşecektir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın