Çiftçiye Müjde: Devlet Destekleme Alımlarını Artırıyor

Google Haberlere Abone Ol:

Bilindiği üzere her yıl yaptığımız ithalatın ihracattan daha fazla olması üzerine dış ticaret açığı vermekteyiz. Hükümetin dış ticaret açığını azaltmak için ürettiği politikalardan biri de tarım sektöründe uyguladığı desteklemelerdir.

Yağlı tohum üretiminde dışa bağımlı bir ülkeyiz ve her yıl 2 buçuk milyar dolar civarında yağlı tohum ithal ediyoruz.  Devlet bunun önüne geçebilmek adına her yıl yağlı tohum üretiminde destekleme yapmaktadır.

Üretime Destek

Tarım ve köy işleri bakanlığının açıklamasına göre projenin adı; Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli. Bu proje ile hayata geçecek olan destekleme alımı sayesinde yağlı tohum üretiminin artırılıp, ithalatın azaltılmasının sağlanması bekleniyor. Yeni destekleme alımını duyan çiftçi mutlu. Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından yürüten çalışmada hangi havza ve ürünlerin destekleneceği belirlendi. Desteklenecek havza ve ürünler belirlenirken; havzaların iklim, toprak, sulama kanalları, verimliliği, topografik özellikleri gibi faktörler incelenerek karar verilmiştir. Kimi havzalar destekleme alımı dışına çıkarılırken, yeni havzalar da destekleme alımına dahil edilmiştir.

941 Havzada Destekleme Alımı

Türkiye genelinde toplam 941 havzada destekleme alımı yapılacaktır. Destekleme alımı yapılacak ürünler; buğday, arpa, çavdar, çeltik, soya, tane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, kuru fasulye, nohut, pamuk, yağlık ay çiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkileridir. Tarım havzaları üretim ve destekleme modeline 2017 yılı sezonunda geçilecek, destekleme alımları o zaman başlayacaktır. Bu model kapsamında destekleme alımı yapılacak havza ve ürünlerin listeleri ilgili il ve ilçelere gönderilmiş, üreticiye, çiftçiye, oda ve birliklere kooperatiflere duyurulması istenmiştir. Tarım havzaları üretim ve destekleme modeliyle ilgili ürünlerde üretimin artması ve bu sayede yağlı tohum ithalatının önüne geçilip dış ticaret açığının bir nebze olsun kapatılması hedefleniyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...