Ana SayfaEkonomiÇiftçiye Müjde: Devlet Destekleme Alımlarını Artırıyor

Çiftçiye Müjde: Devlet Destekleme Alımlarını Artırıyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Bilindiği üzere her yıl yaptığımız ithalatın ihracattan daha fazla olması üzerine dış ticaret açığı vermekteyiz. Hükümetin dış ticaret açığını azaltmak için ürettiği politikalardan biri de tarım sektöründe uyguladığı desteklemelerdir.

  Yağlı tohum üretiminde dışa bağımlı bir ülkeyiz ve her yıl 2 buçuk milyar dolar civarında yağlı tohum ithal ediyoruz.  Devlet bunun önüne geçebilmek adına her yıl yağlı tohum üretiminde destekleme yapmaktadır.

  Üretime Destek

  Tarım ve köy işleri bakanlığının açıklamasına göre projenin adı; Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli. Bu proje ile hayata geçecek olan destekleme alımı sayesinde yağlı tohum üretiminin artırılıp, ithalatın azaltılmasının sağlanması bekleniyor. Yeni destekleme alımını duyan çiftçi mutlu. Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından yürüten çalışmada hangi havza ve ürünlerin destekleneceği belirlendi. Desteklenecek havza ve ürünler belirlenirken; havzaların iklim, toprak, sulama kanalları, verimliliği, topografik özellikleri gibi faktörler incelenerek karar verilmiştir. Kimi havzalar destekleme alımı dışına çıkarılırken, yeni havzalar da destekleme alımına dahil edilmiştir.

  941 Havzada Destekleme Alımı

  Türkiye genelinde toplam 941 havzada destekleme alımı yapılacaktır. Destekleme alımı yapılacak ürünler; buğday, arpa, çavdar, çeltik, soya, tane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, kuru fasulye, nohut, pamuk, yağlık ay çiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkileridir. Tarım havzaları üretim ve destekleme modeline 2017 yılı sezonunda geçilecek, destekleme alımları o zaman başlayacaktır. Bu model kapsamında destekleme alımı yapılacak havza ve ürünlerin listeleri ilgili il ve ilçelere gönderilmiş, üreticiye, çiftçiye, oda ve birliklere kooperatiflere duyurulması istenmiştir. Tarım havzaları üretim ve destekleme modeliyle ilgili ürünlerde üretimin artması ve bu sayede yağlı tohum ithalatının önüne geçilip dış ticaret açığının bir nebze olsun kapatılması hedefleniyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...