Ana SayfaEkonomiÇiftçiye Müjde: Devlet Destekleme Alımlarını Artırıyor

Çiftçiye Müjde: Devlet Destekleme Alımlarını Artırıyor

-

Bilindiği üzere her yıl yaptığımız ithalatın ihracattan daha fazla olması üzerine dış ticaret açığı vermekteyiz. Hükümetin dış ticaret açığını azaltmak için ürettiği politikalardan biri de tarım sektöründe uyguladığı desteklemelerdir.

Yağlı tohum üretiminde dışa bağımlı bir ülkeyiz ve her yıl 2 buçuk milyar dolar civarında yağlı tohum ithal ediyoruz.  Devlet bunun önüne geçebilmek adına her yıl yağlı tohum üretiminde destekleme yapmaktadır.

Üretime Destek

Tarım ve köy işleri bakanlığının açıklamasına göre projenin adı; Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli. Bu proje ile hayata geçecek olan destekleme alımı sayesinde yağlı tohum üretiminin artırılıp, ithalatın azaltılmasının sağlanması bekleniyor. Yeni destekleme alımını duyan çiftçi mutlu. Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından yürüten çalışmada hangi havza ve ürünlerin destekleneceği belirlendi. Desteklenecek havza ve ürünler belirlenirken; havzaların iklim, toprak, sulama kanalları, verimliliği, topografik özellikleri gibi faktörler incelenerek karar verilmiştir. Kimi havzalar destekleme alımı dışına çıkarılırken, yeni havzalar da destekleme alımına dahil edilmiştir.

941 Havzada Destekleme Alımı

Türkiye genelinde toplam 941 havzada destekleme alımı yapılacaktır. Destekleme alımı yapılacak ürünler; buğday, arpa, çavdar, çeltik, soya, tane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, kuru fasulye, nohut, pamuk, yağlık ay çiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkileridir. Tarım havzaları üretim ve destekleme modeline 2017 yılı sezonunda geçilecek, destekleme alımları o zaman başlayacaktır. Bu model kapsamında destekleme alımı yapılacak havza ve ürünlerin listeleri ilgili il ve ilçelere gönderilmiş, üreticiye, çiftçiye, oda ve birliklere kooperatiflere duyurulması istenmiştir. Tarım havzaları üretim ve destekleme modeliyle ilgili ürünlerde üretimin artması ve bu sayede yağlı tohum ithalatının önüne geçilip dış ticaret açığının bir nebze olsun kapatılması hedefleniyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol