İstanbul’da artık tır, kamyon, otobüs gibi büyük tonajlı araçların tamamı 3. Köprüyü, yani Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanmak zorunda. Anadolu’dan mal alıp gelen satıcılar 3.köprü ücretinden dolayı ürünleri daha pahalıya satıyor.

Meyve- sebze bundan en çok etkilenen ürünlerden oldu. Yani tarladan evimize girene kadar bin bir çeşit fiyat artışına uğrayan sebze ve meyvelere bir yenisi daha eklendi: 3. köprü zammı.

Yol Uzadı, Maliyet Arttı

İstanbul Meyve ve Sebze Komisyoncuları Başkanı Burhan Er, köprü ücreti ve köprüyü geçtikten sonra Bayrampaşa haline kadar olan yolun 60 kilometre daha uzun olduğunu ve bunun ücretlere yansıdığını belirtti. Ayrıca sudan ekmeğe, pirince kadar birçok ürünün bu fiyat farkından etkileneceğini dile getirdi. Burhan Er; 3. Köprünün şeftali, çilek, üzüm gibi nakliyesi hassas olan ürünler için çok iyi olduğunu belirterek; nakliye süresinin köprüden önce 9 saat olduğunu köprü ile birlikte 4 saat azalarak 5 saate düştüğünü vurguladı. 3. Köprüyle birlikte nakliye ücret değişikliklerinden örnek verecek olursak; Aydın-İstanbul arası köprüden önce bin 800 Türk lirası iken şuan 2 bin Türk lirası. Tokat-İstanbul arası 2200 TL iken şimdi 2400 Türk lirası. Yani aradaki 200 lira farkı aldığımız domatesle, içtiğimiz suyla biz ödüyoruz.

3. Köprü zammından etkilenmeyen bazı ürünlerde var; örneğin et. Kurban bayramının yeni geçmesi ve balık sezonunun açılmasıyla et sektöründeki durgunluktan bahseden Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, ayrıca Anadolu’dan et alan perakendecilerin haftada 2 kez et aldıklarını ve nakliye işlemini genellikle kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri için nakliye ücreti ödemediklerini dile getirdi. Dolayısıyla et 3. Köprü zammından pek etkilenmedi. 3. köprü zammından etkilenmeyen bir sektör ise mobilya sektörü. Mobilya taşımacılığı genellikle panelvan gibi araçlarla yapıldığından 3. köprüyü kullanma zorunluluğu yok. Dolayısıyla mobilya 3. köprü zammından etkilenmiyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın