Ana SayfaEkonomiNissan Mitsubishi’nin Büyük Ortağı Oldu

Nissan Mitsubishi’nin Büyük Ortağı Oldu
N

-

Nissan Mitsubishi ortaklığı başladı. Bir Japon devi olduğu bilinen Nissan Mitsubishi hisselerinin yüzde 34’ünü satın aldı.

Bilindiği üzere Mitsubishi’nin adı hilelere karışmıştı. Şirket 25 yıldır yakıt tüketim testlerinde hile yaptığını 2016 Nisan ayında itiraf etmişti. Japonya’da satılan 600 bin araçta 1991’den bu yana bu yöntemi kullandıklarını basın toplantısıyla açıklamıştı Mitsubishi yönetimi. Hile yapılan araçlar arasında 157 bin ek wagon ve ek space modelleri ve Nissan için üretilen 468 bin days ve days rooks modellerinin de yer aldığı belirtilmişti.

Nissan Hilelerden Mi Bıktı?

Mitsubishi’nin yıllar önce, hile ile sistematik bir şekilde araçların kusurlarını kapattığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise Mitsubishi hisselerinin yüzde 34’ü Nissan’ın oldu. 2,3 milyar dolara gerçekleşen hisse satışı akıllara “Nissan hilelerden bıkıp Mitsubishi’yi almaya mı karar verdi?” sorusunu getirdi.

Nissan motor üst yöneticisi Carlos Ghosn, Nissan motorun CEO’su, Mitsubishi yöneticisi Osamu Masuko’nun yerine geçecek ve aynı zamanda Osamu Masuko Mitsubishi Motor’un başkanlığına devam edecek. Nissan motor üst yöneticisi Carlos Ghosn; Nissan’ın Mitsubishi’nin yeniden inşa edilebilmesi için teknik, beceri, how-know gibi her konuda destek sağlayacakalrını söyleyerek Osamu Masuku’ya başkanlıkta kalmasını teklif ettiği belirtiliyor. Masuku ise bu centilmence teklifi kabul etmeyip Mitsubishi’nin Nissan yatırımlarıyla kalkınmasının devam edebileceğini söylediği belirtiliyor.

Mitsubishi’nin nisan ayında Nissan için ürettiği mini otomobillerde yakıt verimliliği açısından araçları daha verimli gösterme şeklinde ki hilesinin ortaya çıkmasının ardından, mayıs ayında Nissan Mitsubishi’nin hisselerinin yüzde 34’ünü almaya karar vermişti. Bu kararı almasında Güneydoğu Asya’da rekabetçi işbirliğini genişletebilme isteği etkili olmuştu. Nissan’ın Mitsubishi hisselerini alması; Nissan’ı küresel rekabet ortamında, Toyota motor, Volkswagen AG, General motors gibi dünyanın önde gelen liderlerine bir adım daha yaklaştırdı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol