Açılan Şirketler Kapananları Karşılamadı

0

İstatistiklere göre kurulan ve kapanan şirket sayılarındaki değişim TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından açıklandı. Sonuç; kapanan şirkette yüzde 21,9 artış; kurulan şirkette ise yüzde 29,03 düşüş yaşandı.

15 temmuz darbe girişiminin ardından sallanan ekonomimiz, hükümetin geliştirdiği mali politikalarla toparlanmaya çalışıyor. Ancak darbe girişiminin faturası bir müddet daha ödeneceğe benziyor.

Kapanan Şirket Sayısı Arttı

TOBB’un açıkladığı eylül ayı istatistiklerine göre Türkiye’de kurulan şirket sayısı 2015 eylül verilerine göre yüzde 29,03 düşüş yaşayarak, kurulan şirket sayısı 5 bin 219’dan 3 bin 704’e geriledi. Yine 2015 eylül ayı verilerine göre kapanan şirket sayısı yüzde 21,9 artış yaşayarak, 682’den 832’ye yükseldi.

Aylık olarak baz alındığında ise yani ağustos ayına göre kapanan şirket oranı yüzde 40,3 artarken, kurulan şirket sayısı oranında ise yüzde 17,15 azalma yaşandı. Kurulan ve kapanan şirket sayılarında oranlar bu şekilde iken, kurulan ve kapanan gerçek kişi ticari işletme ve kooperatif sayılarındaki değişim ise şöyle: Kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısındaki oran yüzde 23,16 azalırken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 14,22 oranında azaldı. Kurulan kooperatif sayısı yüzde 33,87 azalırken; kapanan kooperatif sayısın yüzde 26,04 oranında düşüş yaşandı.

Yabancı Sermaye Tereddüt Göstermiyor

Kurulan şirketlerde ise yabancı ortaklığı dikkat çekiyor. Kurulan 259 yabancı ortaklı şirketin ortakları arasında büyük pay Suriye’nin. Ayrıca Irak ve İran ortaklı şirketlerimiz de var. TOBB’un açıkladığı istatistiklere göre; Türkiye’de eylül hiç şirket kurulmayan 4 ilimiz mevcut. Bunlar; Ardahan, Tunceli, Muş ve Bartın. Ayrıca kurulan şirket ve kooperatiflerin çoğunluğu Ankara, İzmir ve İstanbul’da bulunuyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın