Otomobil Alacaklara Müjde: Satışı Azalan Şirketler Fiyat Düşürecek

0

Otomobil alacaklara müjde gibi haber geldi! Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Hayri Erce 2016 kasım-aralık döneminde otomobil almak isteyenlere yeni fırsatlar, avantajlı kampanyalar gelebileceğini söyledi.

Bilindiği üzere geçen yıl otomobil satışında rekor bir sayıya ulaşıldı. Hayri Erce; 2015 yılı otomobil satışında önemli bir sınır olan 1 milyon eşiğinin aşıldığını belirterek, böylece geçen yılın sektörde “en yüksek satış adetlerine ulaşılan yıl” olduğunu dile getirdi.

İç Tüketim Azaldı, İhracat Patladı

2016 yılı ocak-eylül dönemi otomotiv sektöründeki toplam pazar 2015 yılı aynı döneme göre yüzde 6 oranda bir düşüş yaşadı. Bu daralmayla birlikte toplam otomobil satış rakamları 652 bin 832’de kaldı. Yine ocak-eylül döneminde otomotiv sektöründeki üretim 2015 yılı aynı dönemine göre yüzde 6 oranında büyüdü. Toplam üretilen otomobil sayısı 1 milyon 33 bin 225 rakamına ulaştı. İç pazardaki bu daralma ihracat rakamlarını etkilemedi ve otomotiv sektöründe ihracat oranı geçen yılın ocak-eylül dönemine göre yüzde 13 oranında artış gösterdi. Toplam ihraç ettiğimiz otomobil sayısı da 797 bin 130’a yükseldi.

2016 Daralma Yılı Oldu, Kampanyalar Kapıda

2016 yılında geçen yıla göre iç pazarda aranılan performans bulunamasa bile, 2016 yılının otomotiv üretim ve ihracatı açısından rekor bir sene olabileceği belirtildi. Bu artışta Avrupa’nın ekonomik açıdan kendini toparlamasının büyük etkisinin olduğunu belirten Hayri Erce, geçen yıla göre yüzde 13 oranında bir büyüme kaydettiğimizi belirtti. İç pazarda ki yüzde 6 oranındaki düşüş içinse, yılın ilk 6 ayındaki satış rakamlarının iyi olduğunu lakin darbe girişiminin ardından sektörün durgunlaştığını ifade etti.

Kasım-Aralık ayları döneminde otomobil firmalarının yapacağı avantajlı kampanyalar sayesinde 2016 yılı satış rakamlarının artabileceğini belirterek; bu yıl 900-950 bin sayılarında kalınabileceğini ifade etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın