Haftanın Son İşlem Günü Bitti: Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

0

17.10.2016- 21.10.2016 haftasının son işlem gününü şu saatler itibari ile geride bırakan piyasalar hareketli bir hafta geçirdi.  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizlerde değişikliğe gitmemesi nedeniyle piyasa yukarı yönlü hareketini bozmadı.

Altın yatırımcısına kazandırmaya devam ederken,dolar/tl kuru ise yatay seyretti. Yatırımcısını üzen Euro haftayı kayıpla kapattı.

Borsa, Altın ve Dolar Yatırımcısına Kazandırdı! Euro Yatırımcısını Üzdü

Bu hafta en çok kazandıran yatırım aracı hisse senetleri oldu. Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,66 değer kazandı.

BIST 100 endeksi, hafta içinde en yüksek 79.541,38 seviyesini görürken bu noktada tutunmayı başaramadı. 77 bin puan seviyelerine kadar gerileyen Borsa İstanbul bu noktada gelen tepki alımlarıyla toparlanarak haftayı 78.843,66 puandan tamamladı. Geçen haftaya göre artış oranı ortalama yüzde 1,66 seviyesinde gerçekleşen borsa yatırımcısını güldürmüş oldu.

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu haftayı 125,70 lira seviyesinden kapattı. Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise piyasalarda 841 liradan gerçekleşmektedir.  Geçen hafta sonu 204,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı ise 3 lira artarak 207,00 lira seviyesine çıktı. Altın hafta bazında bakıldığında yatırımcısına ortalama yüzde 1,30 oranında kazandırmış oldu.

Geçen haftaya göre yüzde 0,29 oranında değer kazanan ABD doları haftayı 3,0850 seviyesinden kapattı. Yatırımcısını üzmeyen doların kazanımları sınırlı kaldı.

Bu hafta yatırımcısını üzen Euro; geçen haftaya göre yüzde 0,89 değer kaybederek bu haftayı 3,3560 seviyesinden kapattı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın