Tüketici Güven Endeksi Azaldı

0

Tüketicilerin piyasa algılarının ölçülmesi gerek ekonomiyi yönetenler, gerekse piyasa aktörleri için hayati öneme sahiptir. Tüketici eğilim anketi; Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası iş birliği ile yürütülmektedir.

Her ay düzenlenen tüketici eğilim anketinde tüketicilere; piyasaya duyulan güven, hanenin maddi durumu, işsiz sayısı, genel ekonomik durum, tasarruf etme ihtimali gibi bir çok soru yöneltilmektedir. Anket sonuçlarına göre değerlendirmeler ve derinlemesine analizler yapılmaktadır.

Müşteri Güvenini Az da Olsa Kaybetti

Türkiye İstatistik Kurumu ekim ayı tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre yapılan analizde açıklanan endeksler şöyle: tüketici güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında bir düşüş yaşadı. Tüketici güven endeksi 2016 eylül ayında 74,29 iken, 74,04 düzeyine geriledi. Tüketici genel ekonomik durum beklentisi yüzde 1,3 azalma gösterdi. Eylül ayında 102,92 olan genel ekonomi durum beklentisi endeksi, ekim ayında 101,62’ye geriledi. Analistler bu düşüşü ülkenin sallantılı ekonomisine bağlıyor.

Tüketici eğilim anketine göre, tasarruf etme ihtimali endeksi ekim ayında eylül ayına göre yüzde 7,2 artış gösterdi. Eylül ayında 21,72 olan tasarruf etme ihtimali endeksi, ekim ayında 23,27 oldu. Hanenin maddi durum beklentisi endeksinde yaşanan değişim ise eylül ayında 94,07 olan endeks ekim ayında 94,09 oranına yükseldi. Yani ekim ayında eylül ayına göre yüzde 2,2 artış yaşandı.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1 oranında düşüş gösterdi. Eylül ayında işsiz sayısı beklentisi 77,57 iken, ekim ayında 77,16 oranına geriledi. Yeni istihdam olanaklarının doğmasıyla insanların işsizliğin azalacağı yönündeki beklentilerinin bu oranı düşürdüğü yorumları yapılmaktadır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın