Ana SayfaEkonomiİnternet Çöktü, Fatura Çıktı

İnternet Çöktü, Fatura Çıktı

-

Dün (21.10.2016) akşam saatlerinde internet erişiminde büyük yavaşlamalar yaşandı. Zaman zaman erişimin tamamen kesildiği internet, kullanıcılarını hem mağdur etti hem de neler olduğu konusunda merak içerisinde bıraktı.

Özellikle ülkemizdeki internet kullanıcıları; durmadan dolaşan “FETÖ siber saldırı yapacak” dedikodusunun gerçekleşmekte olduğunu düşündüler. Sosyal medyada “yeni darbe girişimi” söylemleri ayyuka çıktı.

Siber Saldırı Türkiye’ye Değil Amerika’ya

Bu söylentiler ve yorumlar süre gelirken gerçekler çok geçmeden anlaşıldı. Bir “siber saldırı” durumunun yaşandığı gerçekti; ancak saldırı Türkiye’ye karşı değil Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı yapılmaktaydı.

Rus ve Çinli internet korsanları Amerikan DDoS (Distributed Denial of Service) yani dağıtım hizmet engelleme sistemine saldırı gerçekleştirdiler. Bu saldırıdan Amerikan internet ağı yoğun şekilde etkilenirken; saldırının yansımaları ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok dünya ülkesinde görüldü.

Başta twitter gibi sosyal medya sağlayıcıları ve whatsapp gibi iletişim araçları siber saldırıdan yoğun şekilde etkilendiler.  Bu durum söz konusu platform kullanıcılarını kötü etkiledi.

Amerika Birleşik Devletleri’ne Maliyeti Belli Olmaya Başladı

Amerika Birleşik Devletleri yapılan saldırılar karşısında çaresiz kaldı. Bütün uğraşlara rağmen engellenemeyen saldırılar “süper güç” olarak nitelendirilen ülkenin internet ağının yüzde 80’ini felç etti. Federal Hükümet’e ait bir çok internet sitesi korsanlar tarafından çökertilerek devre dışı bırakıldı.

Sanal alemdeki güvenlik açıklarının ABD’ye bir gecelik maliyetinin 10 milyar doları bulduğu belirtilirken; geleceğin savaş sistemleri olarak adlandırılan siber saldırıların etkisi de görülmüş oldu. Amerikan vatandaşları forumlarda ve televizyon programlarında ülkelerindeki güvenlik açığının ne boyutlarda olduğunu sorgulamaya başladılar. Ülkeye yapılan siber saldırıların bir sonraki boyutta internet üzerinden düzenlenen ulaşım ağını çökertmesinden ve daha geniş çaplı maddi zararlara sebep olmasından endişe duyulmaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol