Maliye Bankanı Açıkladı İstanbul Finans Merkezi Kanunu Yolda

0

Finans Rekabetinde İstanbul’u Öne çıkaracak Kanun Çalışmaları Başladı

Türkiye finans sektörüne Türkiye Varlık fonu, gayrimenkul sertifikası, İslami finans enstrümanlarını kazandırdıklarını açıklayan Maliye Bakanı Ağbal finans sektöründe rekabetin fazla olduğunu Türkiye’nin finans rekabetinde öne çıkması için yapılanların yeterli olmadığını söyleyerek finans piyasalarında iddialı olmak için diğer finans piyasalarının yaptığının fazlasını yapacaklarını ekledi.

İstanbul finans merkezi kanunun amacını anlatan Maliye Bakanı bu kanunla finans piyasaları arasında Türkiye’yi cazip hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Diğer piyasalara göre vergi yükünü azaltarak ve gerekli teşvikler verilerek finans piyasasının merkezini İstanbul yapmak istettiklerini Belirten Ağbal kanunun çerçevesinin yakında belli olacağını da söyledi.

Uluslararası finans kuruluşlarını ülkemize çekmek için bina yapmak ya da hadi gelin bizim ülkemizde de finansal yatırım yapın demenin yeterli olmayacağından bahseden Maliye Bakanı Ağbal finans sektörünün içindeki nitelikli insanları ülkemize çekmek için diğer rekabet ettiğimiz piyasaları incelediklerini ve onların verdiği avantajların fazlasını verecek bir kanun tasarısı hazırladıklarından da bahsetti.

Maliye Bakanı Ağbal’ın açıklamalarından da anlayacağımız üzere Maliye Bakanlığı finansçıları ülkemize çekmek için kapsamlı bir kanun üzerinde çalıyor. Çerçevesi belli olduktan sonra Bakanlar Kurulu’na sunulacak olan İstanbul Finans Merkezi Kanunu’yla Maliye Bakanlığı Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu finans kaynağına kavuşmasını planlıyor. Bunu da vergi oranlarının düşürülmesi, gerekli teşviklerin verilmesi ve işlemlerin yapıldığı platformlarda güvencelerin sağlanmasıyla yapmayı planlıyorlar.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın