Holdinglerin Gözü Şans Oyunlarında

0

Türkiye’de şans oyunları sektörü her geçen gün büyümektedir. Yıllık cirosu milyarlarca dolarla ölçülen sektör, kazancını her sene artırarak devam etmektedir.

30’a yakın şans oyunu türü olan ülkemizde; bu oyunların büyük kısmı Milli Piyango İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenmekte ve oynatılmaktadır. At yarışları gibi bazı farklı oyun türlerinin yönetimleri özerk kurumlarca yapılmaktadır.

Her 10 Kişinin 7’si Oynuyor

Ülkemizde şans oyunlarına çok büyük bir rağbet bulunmaktadır. İstatistiklere göre her 10 kişinin 7’si herhangi bir şans oyunu oynamaktadır. Sektör özellikle 2010 yılından beri her sene yaklaşık yüzde 20 oranında gelişim gösterdi. Şans oyunları sektörü 2010 yılında 7,6 milyar liralık bir büyüklüğe eriştikten sonra aradan geçen 6 yılda rakam her sene katlanarak yaklaşık 20 milyar liranın döndüğü bir konuma geldi.

Bu noktada pastadan en büyük payı alanlardan biri konumunda olan Milli Piyango Kurumu; ikramiye dağıtımının ardından kalan meblağı kamu kurumu olması nedeni ile hazineye aktarmaktadır.

Milli Piyango İhalesi Mart’ta

Devletin özelleştirerek hem toplu gelir etmek istediği hem de gelir rakamları üzerinden vergi almak istediği kurumların başında Milli Piyango İdaresi geliyor. 5 yıldır özelleştirme söylentilerinin döndüğü kurum ile ilgili nihayet resmi adım atılıyor.

Bu konuda açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal; “Normalde 14 Ekim itibarıyla teklifleri alıp kasım içinde ihaleyi sonuçlandıracaktık, fakat yatırımcıların özellikle finansman konusunda süre talebi oldu. Şu ana kadar 7 yatırımcı dosya almış durumda. Farklı konsorsiyumlar ihaleye girmek istiyorlar. Yerli firmalarımız ve bu alandaki global oyuncular, konsorsiyumlar oluşturmak suretiyle, bu ihaleye büyük ilgi gösteriyorlar. Özellikle bu konsorsiyumlardan, Özelleştirme İdaremize ‘Biz bu ihaleyle çok ilgileniyoruz, fakat finansman noktasında bir miktar daha çalışmaya ihtiyacımız var.’ diye talep geldi. Firmalarımızın ilgisini de dikkate alarak, ihaleyi 10 Şubat 2017 tarihine uzattık. 10 Şubat’ta ön yeterlilik için teklifler alacağız, mart ayı içinde de ihaleyi sonuçlandıracağız. İhaleyi kazanan firma hemen ertesi gün çekilişlere başlamayacak, bir yıllık geçiş sürecinin yaşanacak. İhale dolar cinsinden gerçekleştirilecek. İhaleyi kazanacak firma, ihale gününde dolar cinsinden oluşan bedeli o günkü kur üzerinden Türk Lirasına çevirerek ödeyebilecek” dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın