2000 yılında o zaman ki adıyla UEFA kupasını kaldıran Galatasaray, hemen ardından Avrupa Süper Kupası’nı da müzesine götürdü. Halen bunu başarabilen tek Türk Kulübü unvanını da korumakta. Ancak kulüp bu başarıyı maddi gelire dönüştüremedi.

Başarılardan nemalanmak bir yana, aradan geçen 16 yıllık süreçte kulüp yapılan yanlış hamlelerle durmadan borçlandı. Borçlanma öyle bir noktaya geldi ki; geçtiğimiz sene UEFA duruma el koyarak Galatasaray’ı Avrupa kupalarından men etti.

Toplam Borç 500 Milyon Dolara Yakın

Avrupa kupalarından men ediliş Galatasaray adına adeta dönüm noktası oldu. Zira bir asrı aşkın geçmişe sahip kulübün tarihinde buna benzer başka bir vaka yaşanmış değil. Bundan sonra da böyle bir olayın tekrarlanmaması için harekete geçen Dursun Özbek başkanlığındaki kulüp yönetimi; kulübün elinde bulunan gayrimenkulleri nakde çevirerek maddi olarak rahatlamayı planlıyor.

Kulübün toplam borcunun 500 milyon dolar seviyelerine yaklaştığını bildiren başkan Dursun Özbek; “Bu borcun yarısı bankalara. Ve biz her sene 50 milyon dolar faiz ödüyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değildir, her beş senede elimizden bir Riva arazisi gidiyor.” Diyerek Galatasaray genel kurulundan Riva ve Florya arazilerinin satışı için izin istedi. Genel kurulda yapılan oylama sonucunda ezici bir çoğunluğun desteği ile bu izin yönetime verildi.

Hemen 50 Milyon Dolar, Orta Vadede 500 Milyon Dolar

Bu izin sayesinde; daha önce Emlak Konut ile varılan protokolü devreye sokma fırsatı doğan başkan Dursun Özbek genel kurula kendisine ve yönetimine duyulan güvenden dolayı teşekkür etti.

İki arazinin satışından Galatasaray 50 milyon dolarlık kısmı hemen olmak üzere; orta vadede 500 milyon dolarlık gelir elde edecek. Bu sayede düzlüğe çıkacağı düşünülen kulübün, banka borçlarını kapatarak ödediği faiz yükünden kurtulması elini son derece rahatlatacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın