Ana SayfaEkonomiPara Cezaları 2017’de Vatandaşın Belini Bükecek

Para Cezaları 2017’de Vatandaşın Belini Bükecek

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

2017 yılında devlet 11 milyar lira para cezası tahsil edecek. 11 milyar liranın hemen hemen yarısı vergi cezalarından oluşuyor.

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı verilerinden derlenen bilgilere göre 2017 yılında kamunun toplam 11 milyar 168 milyon 352 bin Türk lirası para cezası toplayacağı düşünülüyor.

Verginin Kendisi Kadar da Cezası Birikti

Toplanacak bu para cezalarını yüzde 46’lık bir oranla vergi cezaları oluşturuyor. Bu yüzdelik dilime karşılık gelen meblağ ise 5 milyar 141 milyon civarında. Yani vergi cezaları için toplam para cezasının hemen hemen yarısına tekabül eden 5 milyar 141 milyon Türk lirası toplanacak. Para cezalarının kalan kısmını ise yargı cezaları, idari para cezaları, vergi alacakları gecikme cezası gibi cezalar oluşturuyor. Örneğin devlet; vergi ve diğer umum alacakları gecikme zamlarından 2 milyar 964 milyon 299 bin Türk lirası tahsil edecek. Diğer vergi cezalarından ise 2 milyar 176 milyon 202 bin Türk lirası alacağı belirtiliyor. Devlet idari para cezalarından ise toplamda 2 milyar 162 milyon 374 bin Türk lirası tahsil edecek. Yaklaşık 2 milyar 200 milyon olan idari para cezalarının hemen hemen 122 milyon kadarı; kara yolu taşıma kanununa göre alınan idari para cezalarından oluşuyor. Yaklaşık 33 milyon Türk lirası kadar miktarı çevre idari para cezalarından ve kalan 1 milyar 971 milyon 440 bin Türk lirası ise diğer idari para cezalarından oluşmaktadır.

Diğer para cezaları ise yargı kararlarından kaynaklanmaktadır. Devletin 2017 yılında yargıdan yaklaşık 6 buçuk milyon Türk lirası para cezası tahsil edeceği belirtiliyor. Pay ayrılan idari para cezaları ise toplamda hemen hemen 3 buçuk milyon Türk lirası değerinde. Kalan 256 milyon 328 bin Türk lirası ise faiz cezalarından ve tanımlanmayan diğer para cezalarından oluştuğu belirtiliyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.