Ana SayfaEkonomiİhracatçı İçin Geç Gelen Düzenleme: Yeşil Pasaport

İhracatçı İçin Geç Gelen Düzenleme: Yeşil Pasaport

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomi Bakanlığı açıkladı; 15 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilecek. Ticari hacmi 1 milyon doları aşan şirketlere yeşil pasaport veriliyor. Bilindiği üzere yeşil pasaportun bordo pasaporttan farklı özellikleri mevcut. Yeşil pasaport ile bordo pasaporttan ayrı olarak 160 ülkeye ulaşma imkanı bulunmakta.

Yeşil pasaport 3. derece ve üstü derecede memur olanlara, belediye başkanlarına, görevini tamamlayan bakanlara, görevini tamamlayan milletvekillerine vb. veriliyordu. Lakin günümüzde ekonomi bakanlığının yaptığı çalışma sonucunda, dış ticaret hacmi belli bir limiti aşan firmalara da verilecek.

Ülkeye Döviz Getirene Ekstra Önem Verilecek

Şirketlerin yeşil pasaport sahibi olabilmek için sahip olması gereken şartlar belli oldu. Edinilen bilgilere göre son 3 yılda dış ticaret hacmi ortalama 1 milyon dolar ve üzeri olan firmalar yeşil pasaport sahibi olabilecek. Ticaret hacminin büyüklüğüne göre firma yetkililerinden yahut çalışanlarından 1 ila 5 kişiye yeşil pasaport verilebilecek.

Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının devreye konulması için gereken çalışmalar Ekonomi Bakanlığı tarafından tamamlanmıştır ve bakanlar kurulu taslağı İç İşleri Bakanlığına gönderilmiştir. Buna göre ihracat yapan firmaların son 3 yıllına bakılmak kaydı ile, yıllık ortalama ticaret hacmi 1 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasında olan firmalara 1 adet yeşil pasaport verilecektir. Dış ticaret hacmi 10 milyon dolar ile 25 milyon dolar arasında olan şirketler ise 2 yeşil pasaport sahibi olabilecekler. Dış ticaret hacmi 25 milyon dolar ile 50 milyon dolar arasında olan şirketlere 3; 50 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasında olan şirketlere ise 4 yeşil pasaport verilecek. Yıllık ortalama ihracat hacmi 100 milyon doların üzerinde olan kuruluşlara ise 5 yeşil pasaport verilecektir. Koç ve Sabancı Holdingler gibi dev şirket topluluklarını bu kuruluşlara örnek verebiliriz. Firmaların yetkililerinden veya çalışanlarından 1-5 arasında kişi yeşil pasaporta sahip olabilir. Uygulamanın başlaması için Bakanlar Kurulu kararının resmi gazetede yayımlanması bekleniyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.