2017’de Maaşlar Ne Kadar Artacak?

0

2017 yılında özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerin maaşlara ortalama yüzde 9 oranında zam yapması bekleniyor. En yüksek zam oranı; yüzde 12,2 artış oranı ile çağrı merkezleri sektöründe.

Korn Ferry Hay Group yeni yılda yapılacak zamlara göre “2016 Ücret ve Yan Haklar Araştırmaları” raporunu hazırladı. Korn Ferry Hay Group yönetim ve insan kaynakları danışma şirketidir. Korn Ferry Hay Group 52 sektörden bin 572 şirketin insan kaynakları yöneticileriyle yaptığı görüşmeler sonucuda “2016 Ücret ve Yan Haklar Araştırmaları” raporunu hazırlamış bulunmakta.

Ortalama Artış Yüzde 9

Rapora göre son yıllarda iş gücü yatırımlarında ön planda bulunan yerli şirketler yabancı şirketlerle aynı oranda maaşlara zam yapacak. Yerli şirketlerin 2016 yılında yaptıkları yatırımları 2017’de de sürdürmeye devam edecekleri belirtildi. Türkiye istihdamında büyük yer edinen holdinglerde Türkiye’deki ücret artışını göz önüne alarak çalışanlarına yüzde 9 oranında maaş artırımı yapmak üzere bütçe belirlemiş durumda. Rapora göre Türkiye’deki firmaların maaşlara yapacakları zamma karar verirken ülkedeki enflasyon oranı beklentisi, yetenek savaşı ve asgari ücretteki artış gibi noktaları göz önüne aldıkları belirtiliyor. “2016 Ücret ve Yan Haklar Araştırmaları” raporuna göre 2017 yılında maaşlara en yüksek ve en düşük zammı yapacak sektörler şu şekilde belirtilmiştir: Yüzde 12,2’lik bir oran ile çağrı sektöründe en yüksek oranla maaşlara zam yapılması bekleniyor. Yatırım ve finansal kiralama sektörü ise en düşük zam oranı uygulayacak sektör; yüzde 7,8 oranında zam yapılması bekleniyor.

Raporda, asgari ücret uygulaması olan çağrı merkezi sektörünün en yüksek zam oranına sahip olması; asgari ücrete yapılan zammın Türkiye ücret piyasasında önemli bir yere sahip olduğunu gösterdiği belirtilmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın