Konut fiyatlarının el yakması ve kiraya verilen paranın boşa gittiği düşüncesiyle ev almak isteyen vatandaşlar çareyi bankalardan kredi almakta buluyor. Verilecek kiranın üzerine eklenecek bir miktar meblağ ile kredi taksitlerini ödeyip ev sahibi olmak çoğu insanın hayali.

HSBC Bank’ta bu durumu dikkate alan bankalar arasında. Müşterilerine en uygun konut kredisini vermek isteyen banka, 120 aya kadar konut kredisi imkanı sunmaktadır.

120 Aya Kadar Vade Seçeneği

HSBC Bank 12 aydan 60 aya kadar olan konut kredilerinde faiz oranlarını 0,99 seviyesine indirdi. Bu oran sadece 60 ay vadeye kadar geçerli olmaktadır. Vade uzadıkça faiz oranı ise artış göstermektedir. 60-120 ay vade diliminde konut kredisi kullanmak isteyen müşteriler ise aylık yüzde 1,06 faiz oranından finansman imkanı edinebilmektedir. Vade süresine bağlı olmaksızın konut kredisi için banka tarafından kredi tahsis ücreti yüzde 5 olarak belirlenmiştir. 100.000 Türk Lirası konut finansmanı kullanımı durumunda banka tarafından müşteriye 500 Türk Lirası doya masrafı yansıtılmaktadır.

Kampanya kapsamında yaklaşık 200 Türk Lirası ipotek tesis ücreti de mevcuttur. Ayrıca konutun yerine ve metrekaresine bağlı olmakla birlikte ortalama 750 Türk Lirası ekspertiz ücreti de müşteri yükümlülükleri arasındadır.

Vade Boyunca Konut Sigortası ve Hayat Sigortası Zorunlu

HSBC Bankası konut kredisi kullanan müşterilerine hayat sigortası yapmasını zorunlu tutmuştur. Yine aynı şekilde satın alınacak konutun da sigorta ettirilmesi mecburidir. Gerek hayat sigortasının, gerekse konut sigortasının kredi vadesi boyunca her yıl yenilenmesi gerekmektedir. İlaveten doğal afet ve yangın sigortası (DASK) da bankaya yapılan taksit ödemesi bitene kadar yenilenerek devam ettirilmelidir. Sigorta poliçeleri müşteri tarafından ödenmek durumundadır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın