Sebze Meyve Fiyatına Standart Geliyor

0

Tüketiciye müjde gibi haber! Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, sebze ve meyve fiyatlarındaki iniş çıkışların olmaması için çalışmalar yapıldığının haberini verdi.

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışlar herkesin canını sıkıyor. Artık zamlar öyle bir hal aldı ki, soğuk zammı, sıcak hava zammı, köprü zammı, yol zammı, kuş ötse zam gelecek diye korkar oldu tüketici. Bu duruma bir dur demenin vakti geldi de geçiyordu bile.

Fiyat Oynaklığı Daraltılacak

Bu konuda harekete geçen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “Bu oynaklığı daraltabilir miyiz? Tüketici ile üretici arasındaki makası daraltabilir miyiz? Bununla ilgili neler yapabilir, hangi adımlar atılabilir? Bununla ilgili çalışmalara yapacağız.” dedi.

Bakan Tüfenkçi Antalya’daki meyve sebze halini gezerek hal esnafıyla konuştu. Hal yasasında değişiklik yapılacağını belirten Bakan Tüfenkçi; bunun için ticaret hacmi geniş olan hallere giderek esnafın da durumunu görerek araştırmalar yapıldığı, yasa değişikliğinin de bu araştırmaların sonuçlarına göre yapılacağını belirtti. Bülent Tüfenkçi yaptıkları çalışmanın amacının hem üreticinin kazanması hem de tüketicinin uygun fiyata sebze ve meyve tüketmesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Meyve ve sebzeye tarladan soframıza gelene kadar üst üste fiyat artışı uygulanması tüketiciyi zarara uğratıyor. Haldeki bir esnafın “insanlar boğazından kısmaya başladı” sözü zamların abartıldığının göstergesidir. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi mevsimsel olarak sebze ve meyvede fiyat artışı ya da düşüşü olabileceğini belirtti. Lakin günümüzde fiyatların çok inişli çıkışlı olduğunu belirterek bunu düzenlemeye çalıştıklarını ifade etti. Bakan Tüfenkçi kendi gözlemleri dahilinde halde abartılı bir fiyat olmadığının da altını çizdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın