Teknoloji Ekonomiye Hükmediyor

0

Zaman, teknoloji zamanı. Teknolojik alanda faaliyet gösteren firmalar birçok güçlü ekonomi devini geride bırakarak ekonominin en önemli unsuru haline geldi.

Markaların hit olabilmesi için ortaya çıktığı zamanın koşullarına göre bir strateji izlemeleri gerekmektedir. Var olan şirketler ise ayakta kalmak ve “ekonomide yol açan, söz sahibi olan” konumunu korumak için zamanın getirdiği koşullara ayak uydurmak mecburiyetindedir. Bu şirketler zamana ayak uyduramadıkları takdir de, tarihin tozlu raflarında yerlerini alırlar; günümüzde pek çok örneği olduğu gibi.

Milenyum Çağı Teknolojinin Etrafında Dönüyor!

Günümüzden 10-15 yıl öncesine bir göz atacak olursak, popülerliğini kaybetmiş şirketlere örnekler verebiliriz. 15 yıl kadar öncesinde elektronik ve bankacılık sektöründe zirvede yer alan isim General Elektrik iken günümüzde ise yerini ICBC’ye bırakmış durumdadır. Microsoft son 15 yılında sallantılı, inişli çıkışlı bir grafik çizmiş olsa da 2016 yılında isminin yerini korumayı başarmış ve büyük şirketler arasında 3. Sıradaki yerini korumuştur.

Büyüklük sıralamasında petrol şirketlerine bakacak olursak 15 yıl öncesi 3. sırada yer alan petrol ve doğal gaz şirketi Exxon, zamanın yeniliklerine cevap vererek günümüze kadar olan dönemde birkaç kez liderlik koltuğuna oturmuştur. Yine bir petrol ve doğal gaz şirketi olan Total ise 2006 yılında 3. sıradan listeye dahil olmuştur.  Yeni girişimlerden örnekler verecek olursak; 5 yıl öncesi en büyükler listesinin başında bulunan Apple ve Google yıllarca zirvede kalmayı başarsa da günümüzde yerini Snapchat ve Netflix gibi uygulamalara bırakmış durumdadır. İnternet üzerinden alışveriş imkanı sağlayan global şirket Amazon 2016 yılında büyükler listesinde 4. sırada yer alıyor. Sosyal paylaşım sitesi olan Facebook ise düşüşte, listenin 5. sırasında yer buluyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın