Ana SayfaEkonomiGazprom’un Türkiye’ye İlgisi Devam Edecek!

Gazprom’un Türkiye’ye İlgisi Devam Edecek!
G

-

Dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran Rus şirketi Gazprom’un Türkiye’ye olan ilgisi her geçen gün artmakta. Gazprom’un Türkiye’deki elektrik üretim tesislerini satın alabileceği ya da yeni tesislerin yapımını üstlenebileceği belirtildi.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, Türkiye’ye 2016 itibari ile 24,5 milyar metreküp doğalgaz ihracatı yapmayı beklediklerini ifade etti. Bu, Türkiye’ye bu yılki gaz sevkiyatının 2015 yılına göre azalmasının beklendiği anlamına geliyor.

2017’de Doğalgaz Sevkiyatı Tekrar Artıyor

Gazprom dergisine röportaj veren şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev; “Türkiye bizim için Almanya’nın ardından ikinci büyük yabancı Pazar konumunda. Türkiye’ye 2015’te 27 milyar metreküp doğalgaz ihraç ettik. Bu yıl sonunda ise rakamın 24,5 milyar metreküp civarında gerçekleşmesi beklenmektedir. 2017 yılı için öngörümüz ise 27 milyar metreküp limitinin aşılacağı yönünde” dedi.

Uçak düşürme krizi ile gerilen ilişkilerin tekrar onarılmasının önemine vurgu yapan Medvedev, iki ülke arasında sıcak diyalog ve iş birliği sürecinin hızlanarak devam ettiğine vurgu yaptı. Putin ve Erdoğan arasında spesifik görüş ayrılıkları yaşanmasına rağmen; genel mana da vizyon birlikteliği olduğunun altını çizdi.

Türkiye’ye Yatırım Yapmakla İlgileniyoruz

Dimitri Medvedev ayrıca Rus enerji devi Gazprom’un; Türkiye’deki elektrik üretim tesislerini satın alabileceği ya da yeni tesislerin yapımını üstlenebileceğini de belirtildi. Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, şirketin dergisine verdiği röportajda; “Türkiye’deki elektrik üretim projelerine belirli koşullarda katılmakla ilgileniyoruz. Türkiye’de var olan projelerin satın alınması ya da yenilerinin inşa edilmesini ihtimal dahilinde görüyorum” dedi.

Rus- Türk ilişkilerinin restorasyon sürecine girdiği bu dönemin sonunda iki ülke ortak projelere yatırım yapmayı artırarak sürdürecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol