Türk Halkı Yemeden İçmeden Para Biriktirmeli

Google Haberlere Abone Ol:

Her yıl Avrupa çapında yapılan “Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması” sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre asgari ücretin 1.300 Türk Lirası olduğu ülkemizde, bir çalışan aylık yaklaşık 900 Türk Lirası birikim yapmalı.

İnsanların emeklilik döneminde sıkıntı çekmemesi için ne kadar birikim yapması gerektiğini inceleyen araştırma bütün Avrupa’da her yıl yapılmaktadır. Veriler tüm Avrupa’da emeklilik için yapılan birikimin yeterli düzeyde olmadığını göstermektedir.

Her Ay 266 Euro Tasarruf Gerekiyor

Yapılan araştırmada; Türkiye’de 2017 ile 2057 yılları arasındaki 40 yıllık dönemde emekli olacak nüfusun, var olan hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de devam ettirebilmesinin formülü açıklandı. Buna göre halkımız her yıl yaklaşık 125 milyar Euro ek tasarruf yapması gerekiyor. Bu rakam; her bireyin yıllık 3.200 Euro ya da ayda 266 Euro ek tasarruf yapması demek.

Araştırmaya göre ülkemizde 2016 yılı ortalama yıllık kişi başı emeklilik tasarruf açığına bakıldığında; emeklilik yaşına yakın bir bireyin (60 yaş) yılda 8.000 Euro ek tasarruf yapması gerekmektedir. 20 yaş grubundaki bir bireyin ise 1.000 Euro ek tasarruf yapmasının yeterli olacağı iddia edilmektedir. 2010 yılında yapılan aynı araştırmada ise, ülke olarak yapmamız gereken yıllık ek tasarruf 91 milyar Euro; kişi başına düşen tasarruf açığı ise 2.400 Euro çıkmıştı. Ayrıca, emeklilik yaşına yakın bir bireyin yılda yapması gereken ek tasarruf miktarının 3.200 Euro olduğu raporlanmıştı. 20 yaş grubundaki bir bireyin yapması gereken tasarruf miktarının ise 500 Euro olduğu belirtilmişti.

Ülkemizdeki çalışan kesimin yaklaşık 3’de birinin asgari ücretlilerden oluştuğu ve asgari ücretin ülkemizde 1.300 Türk Lirası olduğu düşünüldüğünde Türk halkının bu tasarrufu nasıl yapabileceği ise merak uyandırmaktadır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...