Ülkemizde güneş ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan “30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması” ibaresi yürürlükten daha önce kaldırılmıştı. 

Bu düzenleme ile birlikte artık ülkemizde sürekli olarak yaz saati uygulanacak ve bu nedenle saatlerde ileri-geri alma işlemi yapılmayacak. Bu Pazar kış saatine geçecek Avrupa ile birlikte ülkemiz kış saatine girmeyerek yaz saatinde kalacak. Bu uygulama Borsa İstanbul’un açılış ve kapanış saatlerinin de değiştirilmesine neden oldu.

Borsa İstanbul Artık 10’da Açılıp 18’de Kapanacak!

Borsa İstanbul yönetimi bu hafta Pazar günü kış saatine geçecek Avrupa ile oluşacak büyük uyumsuzluğu ortadan kaldırmak üzere bir karar aldığını duyurdu. Bu karara göre Borsa İstanbul gelecek haftadan itibaren 30 dakika geç açılıp, 30 dakika geç kapanacak. Halihazırda süren uygulama nedeni ile, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa da yaz saati uygulaması sonlandığında Borsa İstanbul kapanış saati itibari ile ABD piyasalarını tamamen ıskalayacak, Avrupa borsaları ile de eş zamanlı işlem saatleri önemli oranda daralacaktı. Bu durumu dikkate alan Borsa İstanbul yönetimi; yabancı yatırımcının BIST’de işlem yapabilmesi ve işlem saatlerinin yabancı piyasalar ile uyuşması için aracı kurumlara anket yaptırmıştı. Aracı kurumlardan gelen anket cevaplarında Borsa İstanbul’un açılış ve kapanış saatlerinin düzenlenmesi isteği ön plana çıktı. Anket cevaplarını önemseyen Borsa İstanbul yönetimi piyasa aktörlerini rahatlatan bir karara imza attı. Borsa İstanbul önümüzdeki pazartesi gününden başlamak üzere saat 9:30 yerine saat 10:00’da açılacak ve saat 17:30 yerine 18:00 de kapanacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın