İngiliz Sterlini Ekim Ayında Dünyada En Çok Değer Kaybeden Para Birimi Oldu

Geçtiğimiz Haziran Ayı’nda Birleşik Krallık’ta (İngiltere) gerçekleştirilen referandum sonucunda halk Avrupa Birliği’nden çıkma yönünde oy kullandı. Halkın genelinin brexit ( Avrupa Birliği’nden çıkış) yönünde oy kullanması sonucu İngiltere’de bütün dengeler değişti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalması yönünde görüş bildiren ve halkı bu yönde oy vermeye davet eden ülkenin Başbakanı David Cameron, referandumdan istediği sınuç çıkmaması üzerine istifa etti. Bu sonucun kendisine bir güvensizlik ithafı olduğunu değerlendiren David Cameron’un görevi bırakması ile ekonomik dalgalanmalar daha da arttı.

2016’da Sterlin’in 5’te 1’i Eridi!

İngiliz Sterlini, kamuoyu araştırmalarında halkın Avrupa Birliği’nden çıkma yönünde oy vereceğinin görülmeye başlaması ile birlikte erimeye başladı. Referandumdan 2 ay önce, Nisan ayı ile başlayan sterlindeki erime; halk oylamasından tahmin edilen sonucun çıkması ile hızlanarak devam etti. Referandumun yapıldığı Haziran sonunda İngiliz Sterlini on günlük dilimde yerle bir oldu. Haziran ayını yüzde 8’in üzerinde düşüş ile kapatan İngiliz Sterlini bu yılın düşüş rekorunu da kırmış oldu.

Dün itibari ile son bulan Ekim ayına gelinene dek sterlindeki düşüş hız kesmeden devam etti. Ekim ayında ise bu alanda Sterlin tarihinde görülmemiş bir istatistiğe imza attı. Ekim ayı itibari ile dünya üzerinde geçerliliği olan 150 para biriminden daha fazla gerileme kaydeden İngiliz para birimi; Ekim ayında dünyanın en kötü performans gösteren para birimi unvanını almış oldu.

İngiliz Sterlini, bu ay yüzde 6.2 gerileyerek, yüzde 8.1 düştüğü Haziran’dan bu yana görülen en sert düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. Nisan ayından beri her ay düzenli olarak değer kaybeden sterlinin; 2016 yılındaki toplam eriyişi yüzde 20’leri buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.