Hükümetin Çağrısı Karşılık Buluyor: Bir İndirim Kararı da Yapı Kredi Bankası’ndan

0

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara faiz oranlarını düşürmesine yönelik çağrısı geldi. Bu çağrının hemen ardından bankalar tarafından kredi faizleri bir nebze olsun geri çekilmişti.

Başta kamu bankaları olmak üzere oranları daha da aşağı çeken bankalar da oldu. Ancak bu durumu yeterli görmeyen hükümet yetkililerinden ardı ardına açıklamalar geldi. Önce Başbakan Binali Yıldırım, ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bankaları sert bir dil ile uyardı. Bu uyarıların karşılığını bulmaya başladığı son bir haftadır yaşanan gelişmelerden gözlemlenmektedir.

Dün İş Bankası Bugün Yapı Kredi: Rekabet Kızışıyor!

Dün (31 Ekim 2016) İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali tarafından yapılan açıklamada bankanın faizleri bir miktar geri çektiği duyurulmuştu. Bir açıklamada bugün Yapı Kredi Bankası’ndan geldi. Yapı Kredi Bankası’da faizlerde aşağı yönlü revizeler gerçekleştirdi.

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faizlerinde ve ihtiyaç kredisi faizlerinde indirime gitti. Yapı Kredi Bankası aldığı karar uyarınca; 25.000 Türk Lirası üzerindeki ihtiyaç kredileri ve tüketici kredilerinde bütün vade seçeneklerinde aylık yüzde 1,19’dan başlayan faiz oranları sunmaya başladı.

Yapı Kredi Bankası’ndan finansman desteği alarak konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için ise; konut kredisi faiz oranları 1- 60 ay arası vadelerde aylık yüzde 0,90’a indirildi. Vatandaşların tercih edecekleri vade süresi 61- 120 ay arasında olduğunda ise aylık yüzde 0,92 seviyesinden konut kredisi kullanmak mümkün olmaktadır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın