Tüpraş’tan 9 Ayda Net 1 Milyar Lira Kar!

0

Tüpraş 2016 yılında düşük seyreden petrol fiyatlarına rağmen karlılığını artırmaya devam ediyor. Şirket; yılın ilk dokuz ayında, geçen yıla göre satışını da yüzde 8 oranında artırmayı başardı.

Petrol fiyatlarının global çapta 2015 yılından daha düşük seyretmesi ve dolar kurundaki önlenemez artışa karşın Tüpraş satış miktarını artırarak bu göstergelere direnmeyi başarmıştır.

Güçlü Sermaye Yapısı ve Gelişim Düzeyinin Önemine Vurgu Yapıldı!

Tüpraş tarafından yılın ilk 3 çeyreğine yönelik yapılan değerlendirme kamuoyuna yazılı bir açıklama ile duyuruldu. Ocak- Eylül arası 9 aylık dönemi kapsayan bu değerlendirmede şirketin durumu kamuoyu ile paylaşıldı.

Şirketten yapılan açıklamada; Tüpraş’ın 2016’nın ilk 9 aylık döneminde rafinerilerini tam kapasite kullanarak, satışlarını geçen yıla göre yüzde 8 artırdığı belirtildi. Yaklaşık 1 milyon 750 bin ton artışla bu senenin ilk 9 ayında toplam satış rakamı 22,5 milyon ton olarak gerçekleştiği vurgulanmıştır. Şirket devam eden güçlü iç talep ile yurtiçi satışlarını da yüzde 15 oranında artırdığını duyurmuştur. 2 milyon 351 bin ton olarak gerçekleşen iç talep artışı şirkete ivme kazandırmıştır.

Tüpraş’tan yapılan açıklamanın devamında; tüm bu artışlara rağmen, petrol fiyatlarının geçen yılın çok aşağısında olmasının etkisiyle satış hasılatı 2015 yılının altında gerçekleştiği açıklandı. 2016 yılının ilk 9 aylık döneminde şirket 1 milyar 501 milyon TL faaliyet karı elde ettiğini duyurdu. Tüpraş; konsolide vergi öncesi karını 1 milyar 48 milyon lira, net dönem karını ise 990 milyon lira olarak açıklamıştır. 2016 yılı 9 aylık dönemde toplam 202,7 milyon dolar yatırım harcaması gerçekleştiren Tüpraş’ın, son 10 yılda 5,5 milyar dolara ulaşan yatırım miktarı ile gelişimini sürdürdüğü vurgulanmıştır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın