Rize- Artvin Havalimanı İhalesi Bugün Yapılacak!

0

OR-Gİ (Ordu Giresun Havalimanı) inşaatını denize dolgu yaparak gerçekleştiren ve bu şekilde dünyada yapılan 2. Havalimanını inşa etme unvanını elde eden Türkiye, benzer bir proje için daha kolları sıvadı. Bu kez hedef yine denize dolgu yöntemi ile Rize- Artvin Havalimanını inşa etmek.

Yapılması planlanan ve bugün ihalesine çıkılacak olan Rize- Artvin Havalimanı dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci, deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı unvanını alacak.

15 Dev İnşaat Şirketinin İhaleye Katılması Bekleniyor!

Rize merkeze takribi 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin il sınırına 75 kilometre uzakta inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı’nın bugün yapılacak ihalesine 15 inşaat firmasının katılması beklenmektedir.  Bu 15 inşaat firmasının öncelikle teknik bakımdan yeterliliklerini ve işi yapabilme yetkinliklerini inceleyecek olan Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı; uygun gördüğü firmaların tekliflerini değerlendirmeye alacak.

OR-Gİ Havalimanı örneklemesi ile inşa edilmesi planlanan Rize- Artvin Havalimanı’nın; 3 bin metreye 45 metre pisti, 265 metreye 24 metre bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metre de apronu olacak. Rize- Artvin Havalimanı inşaatı için yaklaşık 90 milyon ton dolgu yapılacak. Bu dolgunun yaklaşık 30 milyon tonu taş dolgu olarak yapılacak. Havalimanı inşaatı için deniz üzerinde; en derin yeri 23 metre olmak üzere, ortalama 18 metrelik bir dolgu oluşturulacak.

Rize- Artvin Havalimanı’nın, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleri ile birlikte toplamda yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet vermesi beklenmektedir. Ülkemizin 56. havalimanı olarak inşa edilecek olan Rize-Artvin Havalimanı ihalesi için verilecek tekliflerin meblağının hangi seviyeye ulaşacağı ise merak konusu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın