Ana Sayfa Ekonomi İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden Çıkışı Mahkemeye Takıldı Sterlinin Yüzü Güldü

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden Çıkışı Mahkemeye Takıldı Sterlinin Yüzü Güldü

-

İngiltere Merkez Bankası (BOE) para politikasında değişikliğe gitmeyerek faiz indirimi yapmadı. Sterlin ise son 3 ayın en yüksek seviyelerini görüyor. Bilindiği üzere İngiltere Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma süreci içerisinde. Halk tarafından referandum kararıyla kabul edilen ve başlatılan süreç mahkeme kararı ile dün itibari ile durdurulmuş bulunuyor.

Dün (3 Kasım 2016) toplanan İngiltere Merkez Bankası (BOE) yaptığı kasım ayı toplantısında faiz indirimine gitmedi. Toplantıda oy birliği ile alınan kararla politika faizi yüzde 0,25 seviyesinde kalmıştır. Banka değerli varlık ve tahvil alım hedeflerinde de değişikliğe gitmedi. Enflasyon ve büyüme beklentilerinde ise değişiklik yapıldı. İngiltere Merkez Bankası kararlarına göre 2017 enflasyon beklentisi yüzde 0,7 artırılarak 2,7’ye; 2018 enflasyon beklentisi ise yüzde 0,3 yukarı yönlü revize edilerek yüzde 2,7’ye yükseltilmiştir.

Büyüme Beklentisi de Yükseltildi!

Birleşik Krallık’ta büyüme beklentisi de 2016 ve 2017 yılları için artırılırken, 2018 yılı için ise düşürüldü. Bu yıl için büyüme beklentisi 2,2’ye çıkarılırken; 2017 yılı için ise yüzde 0,6 oranında bir artış ile yüzde 1,4 seviyelerine yükseltilmiştir. Banka en son 3 ay önce Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alındığında faiz indirimi yapmıştı. İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmemesi, mahkemenin AB’den çıkma sürecini durdurması piyasada hareketliliğe yol açtı. Avrupa Birliği’nden çıkma kararı referandumda kabul edildiğinden bu yana düşüş gösteren sterlin, mahkeme kararının ardından yükselişe geçti ve son 3 ayın en yüksek seviyelerini gördü. Bilindiği üzere sterlin referandumdan önce yükselişini yıllardır sürdürmekteydi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,422BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,419TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler