İngiltere Merkez Bankası (BOE) para politikasında değişikliğe gitmeyerek faiz indirimi yapmadı. Sterlin ise son 3 ayın en yüksek seviyelerini görüyor. Bilindiği üzere İngiltere Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma süreci içerisinde. Halk tarafından referandum kararıyla kabul edilen ve başlatılan süreç mahkeme kararı ile dün itibari ile durdurulmuş bulunuyor.

Dün (3 Kasım 2016) toplanan İngiltere Merkez Bankası (BOE) yaptığı kasım ayı toplantısında faiz indirimine gitmedi. Toplantıda oy birliği ile alınan kararla politika faizi yüzde 0,25 seviyesinde kalmıştır. Banka değerli varlık ve tahvil alım hedeflerinde de değişikliğe gitmedi. Enflasyon ve büyüme beklentilerinde ise değişiklik yapıldı. İngiltere Merkez Bankası kararlarına göre 2017 enflasyon beklentisi yüzde 0,7 artırılarak 2,7’ye; 2018 enflasyon beklentisi ise yüzde 0,3 yukarı yönlü revize edilerek yüzde 2,7’ye yükseltilmiştir.

Büyüme Beklentisi de Yükseltildi!

Birleşik Krallık’ta büyüme beklentisi de 2016 ve 2017 yılları için artırılırken, 2018 yılı için ise düşürüldü. Bu yıl için büyüme beklentisi 2,2’ye çıkarılırken; 2017 yılı için ise yüzde 0,6 oranında bir artış ile yüzde 1,4 seviyelerine yükseltilmiştir. Banka en son 3 ay önce Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alındığında faiz indirimi yapmıştı. İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmemesi, mahkemenin AB’den çıkma sürecini durdurması piyasada hareketliliğe yol açtı. Avrupa Birliği’nden çıkma kararı referandumda kabul edildiğinden bu yana düşüş gösteren sterlin, mahkeme kararının ardından yükselişe geçti ve son 3 ayın en yüksek seviyelerini gördü. Bilindiği üzere sterlin referandumdan önce yükselişini yıllardır sürdürmekteydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.