2016 Yılının İkinci 3 Aylık Diliminde (Nisan- Mayıs- Haziran) 10 Milyon Yerli Turist Seyahate Çıktı!

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılının ikinci çeyreğini kapsayan yerli turist raporunu kamuoyuna duyurdu. TÜİK’in raporuna göre bu yılın ilk iki çeyreğinde ülkemizdeki her 7 kişiden 1’i seyahate çıktı.

Bu yılın Nisan, Mayıs ve Haziran ayları üzerinden yapılan araştırmada; yurt içinde ikamet eden 9 milyon 683 bin kişinin seyahate çıktığı tespit edildi. Seyahate çıkanlar ortalama 7 geceyi evlerinden uzakta geçirirken, seyahat başına da yaklaşık 375 Türk Lirası harcama yaptılar.

Yerli Turistin Önceliği Akraba Ziyareti, Tatil İkinci Planda!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in raporuna göre yerli turistlerin yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları bu yılın ikinci çeyreğinde 2015 yılının aynı çeyreğine göre yaklaşık yüzde 3 düzeyinde artarak 4,5 milyar Türk Lirası seviyesini aştı,

Halkımız seyahatin türüne göre harcamalarını şahsi yahut paket tur kapsamında gerçekleştirdi. Bu seyahatlerde yurt içi turizm giderinin yüzde 90’ından fazlası kişisel olarak gerçekleşirken yüzde 10’u bile bulmayan düzeyde paket tur harcamaları yapıldı.

Seyahatlerde öncelikli amaç akrabayı ziyaret olurken, bu amaç ile yollara düşenlerin oranı toplam yerli turistler arasında yüzde 63 seviyesine ulaştı. Halkımız ikincil olarak tatil planları için evinden ayrılmayı uygun buldu ve bu saikle seyahate çıkanlar yaklaşık yüzde 20 oranında kaldı.  Üçüncü sırayı ise sağlık turizmi aldı. Sağlık bulabilmek için yollara çıkan ve bu uğurda evinden uzak kalmayı tercih edenlerin oranı ise yüzde 8 olarak gerçekleşti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın