Ana Sayfa Ekonomi Kocaeli Şimdi de Çöpünden Elektrik Üretecek!

Kocaeli Şimdi de Çöpünden Elektrik Üretecek!

-

Kocaeli’nden birbiri ardına iyi haberler gelmeye devam ediyor. Şehri yönetenlerin duyarlı ve bilinçli yaklaşımı sayesinde geri dönüşüme büyük önem veriliyor. Geçtiğimiz günlerde arıtma tesisini tamamlayarak sanayide kullanılması için su arıtılması işlemine başlayan Kocaeli Belediyesi şimdi de çöpten elektrik üretmek için proje başlattı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanarak şehrin hizmetine sunulan su arıtma tesisi sayesinde kent yılda 50 milyon lira su tasarrufunda bulunuyor. Bu devasa rakamın önemi dikkat çekerken belediyeden bir hamle daha geldi. Evsel atıkların dönüşümü ile elektrik üretmek üzere yola çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 4 yıl sonra tamamlanması planlanan tesis sayesinde yılda 300 bin kişinin elektriğini buradan elde ettiği enerji ile karşılamanın hesaplarını yapıyor.

Her Yıl 80 Bin Hanenin Elektriği Bu Yolla Karşılanacak!

Büyükşehirlerin en büyük problemlerinden olan “çöp sorununa” Kocaeli’nde çare bulunuyor. Şehrin 4 yıllık çöp depolayabilme alanına sahip olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi yetkilileri acilen harekete geçtiklerini bildirdi.

Kocaeli’nde yapılacak tesis ile günlük 2 bin 500 ton çöpün değerlendirilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması planlanıyor. Tesiste evsel atıklar yakılarak 1 yılda 80 bin hanenin yani 300 binden fazla insanın elektrik ihtiyacının giderilmesi hedefleniyor. Tesiste hedefin yıllık minimum 250 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi amaçlanıyor. Bu sayede hem büyük bir tasarruf sağlanacak hem de şehir çöp yığınlarından kurtulacak. Çöp depolama alanlarının getirdiği mali yükten kurtulmanın ve ekolojik dengeyi daha fazla bozmamanın verdiği fayda da küçümsenmeyecek seviyede olacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,550BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
2,424TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler