Ana SayfaEkonomiAmerika’da Başkanlık Düğümü Çözülüyor: Ekonomiyi Ne Bekliyor?

Amerika’da Başkanlık Düğümü Çözülüyor: Ekonomiyi Ne Bekliyor?
A

-

Amerika Birleşik Devletleri’nde aylardır süren seçim yarışında nihayet son güne gelindi. Yarın sandık başına gidecek milyonlarca Amerikan vatandaşı yeni başkanlarını seçecek. Bu seçim Amerikalıları ilgilendirdiği gibi tüm dünyayı da ilgilendiriyor. Zira Amerika gerek politik olarak gerekse ekonomik olarak küresel çapta bir aktör. Bu nedenle yapılacak seçimin sonucu piyasalar üzerinde doğrudan etkili olacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ön seçim çalışmaları ile başlayan süreç yarın son bulacak. Ön seçimlerde rakiplerini bir bir saf dışı bırakan Donald Trump ve Hillary Clinton başkanlık için yarışacak. Ekonomistler iki adayın ekonomi yönetimlerinin çok farklı olacağını ve başkanın kim olacağının ekonomiyi doğrudan etkileyeceğinin altını çiziyorlar.

Clinton Gelirse Obama Politikalarına Devam, Trump Gelirse Ortalık Karışır

Aylardır süregelen başkanlık yarışında anketler de birbirinden çok farklı sonuçlara işaret ediyor. Bir ankette Clinton çok önde görünüyor, bir diğer ankette Trump’ın bir adım öne geçtiği söyleniyor. Ancak genel kanı Clinton’un az farkla da olsa önde olduğu yönünde.

Yarın cevabını bulacak başkanlık sorusuna göre dünya ekonomisi şekillenecek. Sandıktan Demokratların adayı Hillary Clinton önde çıkarsa; mevcut Başkan Obama’nın ekonomi politikalarını hemen hemen devam ettirmesi bekleniyor. Bu nedenle ekonomi yönetiminde de çok farklı bir yöntem izlemesi beklenmiyor. Ancak seçimi Donald Trump kazanırsa Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm ekonomi politikalarının kökten değişebileceği belirtiliyor. Zira Trump’ın seçim sürecinde marjinal söylemleri olmuştu. Trump ırkçılığa kaçan bu söylemlerini ekonomide de popülist ifadelerle destekliyor. Bu nedenle Trump’ın seçimi kazanması durumunda gelişmekte olan ülke ekonomilerinin kötü etkilenmesi bekleniyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol