SON DAKİKA: 340 TL Ceza Kapıda.. Kirasını Banka Aracılığıyla Almayanlar Yandı!

0

Evini ya da iş yerini kiraya veren kişilerin kiralarını bankalar aracılığı ile yapmaları zorunlu kılınırken uymayanlara para cezası verilecek. 

Vergi Kanunu üzerinde yapılan birtakım değişiklikler göz önünde bulundurulduğu zaman kira ödemelerinde de farklı bir sistem gündeme getirildi. Evini ya da iş yeri kiraya veren kişilerin kira bedelini elden almaları yasaklanıyor. Yeni düzenlemeler ile birlikte 500 lira ve üzerinde olan kiraların banka ya da PTT aracılığı ile ödenmeleri zorunlu hale getiriliyor. Ancak bu limitin altında olan ödemelerin aracılar arasında elden ödenebileceği özellikle vurgulanıyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı ise iş yeri kiralarının limit belirtilmeksizin banka hesabı ile ödemelerinin yapılması gerektiği oldu.

Banka ve PTT aracılığı ile yapılan ödemelerin vergi daireleri tarafından kontrol altına alınabileceği ve oluşan çeşitli kayıt dışı sistemlerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu durum dahilinde ödemelerin elden yapıldığının yapılan çeşitli kontroller ve denetimler sonucunda ortaya çıkarılması sonucunda özel usulsüzlük cezasının kesildiği açıklandı. Cezanın parasal bir karşılığı belirlenirken vergi kanunu göz önünde bulundurulduğu zaman kira tutarının yüzde 5 oranında kesilmesi bekleniyor.

Kesilecek ceza tutarı belirli durumlar için farklılık gösteriyor. Ancak ceza limiti belirli bir sınırın altına düşmüyor. Örnek verilecek olursa 1000 liralık bir konut kirasının elden ödendiğinin belirlenmesi ile ödenmesi planlanan ceza tutarının ortalama 340 lira olması bekleniyor. Cezanın ödenmemesi durumunda çeşitli cezai işlemler üst üste uygulanabiliyor. En büyük tartışmaların arasında cezayı kimin ödeyeceği yer almaya başladı. Bunun ardından ceza işleminin elden ödendiğinin belirlenmesinin ardından konut sahibi tarafından ödenmesine karar verildi. Ancak yapılan çeşitli incelemelerin ardından iş yeri kirasının elden ödenmesinde daha katı kuralların geçerli olduğu öğrenildi. Bu anlamda cezanın hem iş yeri sahibi hem de kiracı olarak ödenebileceği açıklandı. Konu hakkında özellikle kira ödeyen esnafların daha dikkatli olması konusunda uyarı yapıldı.  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın