İran’la Kritik Uzlaşı: Ticareti Kendi Para Birimimizle Yapacağız!

0

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye İran’dan aldığı doğal gaz karşılığında Türk lirası üzerinden ödeme yaparsa, bunun karşılığında İran’ın Türkiye’den müteahhitlik veya başka hizmetler alabileceğini belirtti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi İran ile Türkiye arasında yapılan ticaretin milli para birimleri kullanılarak yapılması konusundaki görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Günümüzde bir kısım alışverişlerde Türk lirası ile ödeme yapıldığını fakat tamamen bu sisteme geçilmesi konusunda İran ile tarih belirlendiğini söyleyen Zeybekçi milli para birimi ile ödeme yapmanın avantajlarından bahsederek; kara para, kayıt dışı para, teröre para aktarılması gibi illegal işlerin bu sistemde olamayacağını belirtti.

Dolar’dan Yakamızı Kurtarmalıyız!

Bu sistemde kayıtların açık; tüm dünyanın önünde olduğunu, gayet şeffaf bir sistem olduğunun altını çizdi. İran ile ticaretin bu yöntemle artırılabileceğini belirterek son 2 yılda Türkiye İran arasındaki dış ticaretin yarı yarıya azaldığını dile getirdi. Nihat Zeybekçi dolar/Türk Lirası paritesi hakkında da açıklamalar da bulundu. Hassas bir konu olduğunu ve bu konuda ufak bir hareketin Türkiye’yi oyuna çekebileceğini söyleyerek, güçlü bir ülke olduğumuzu ve böyle oyunlara gelmememiz gerektiğini bildirdi. Merkez Bankası’nın da son 8 aydır döviz ihalesi yapmadığını belirterek “hiç muhatap olmuyor.” dedi. Merkez Bankası’nın döviz alım-satım yapmayarak oyuna gelmediğini bildirdi.

Zeybekçi; Türk lirasının hızla değer kaybettiğini belirterek sebep olarak ise Euro’nun da değer kaybetmesini gösterdi. Geçtiğimiz hafta doların kısa bir sürede değer kazanıp kaybetmesine binaen endişe tabanlı bir oynama, tamamen psikolojik ve algı bir süreç diye yorum yapan Nihat Zeybekçi, “Taban sürüklemediği sürece, kamu düzeni açısından oyuna girmediğimiz sürece, bir şey olmaz, net söylüyorum.” şeklinde konuştu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın