Ekonomi Amerikan Doları’ndan Bir Rekor Daha: 3,1850!

Amerikan Doları’ndan Bir Rekor Daha: 3,1850!

Son Güncelleme:

Amerikan Doları durdurulamıyor. Her gün yeni bir rekora imza atan rezerv para birimi bugün de boş durmuyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinin yapılmakta olduğu bugün doların verdiği tepki piyasalarda şok etkisi yarattı.

Dün gün içerisinde 3,1799 seviyesini görerek tarihi zirve yapan Amerikan Doları bir nebze geri çekilme ile günü kapatmıştı. Bu güne (08.11.2016) 3,1769 seviyesinden başlayan dolar kuru kademeli olarak yükselmeye devam ediyor.

Bütün Gelişmekte Olan Ülkelerde Sıkıntı Var Ama En Derini Ülkemizde!

Bugün yurt içi gelişmelerinde sanayi üretimi verisinin düşük gelmesi piyasaları şaşırttı. Zira sanayi üretimi verisinde artış beklenmekteydi. Bu düşüş dolardaki yükselişin daha da hızlanmasına neden oldu.

Tüm dünya piyasalarında ABD Başkanlık seçimleri takip edilirken iki farklı senaryo öne çıkmakta; Hillary Clinton kazanırsa piyasaların sakinlemesi ve güven ortamına girmesi bekleniyor. Donald Trump’ın seçimi önde tamamlaması durumunda ise tam bir kaos bekleniyor. Zira Trump’ın ekonomi politikalarının ne olduğu piyasalar tarafından kestirilemiyor. Popülist ifadelerde bulunan başkan adayının bu söylemlerinin ne kadarını uygulamaya koyacağı ön görülemiyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında dünya çapında gelişmekte olan ülke para birimleri Amerikan Doları karşısında hızla devam ederken en büyük düşüşler bizim para birimimizde gerçekleşmekte. Saat 11:00 itibari ile yüzde 0,5’e yükselen Türk Lirasındaki gerileme oranı piyasalarda tedirginlik yaratmış durumda. Saat 10:45 sularında 3,1850 bandını test eden Amerikan Doları bir miktar geri çekilerek şu dakika itibari ile (11:07) 3,1825 seviyesinden işlem görmekte. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,300BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,649TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,518TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler