Muayene Ücretleri Kaldırılıyor Mu?

Kanser ilaçları dâhil hiçbir ilaçtan ücret alınmaması konusunun ardından şimdi de muayeneye katılım ücretinin kaldırılması söz konusu. Bu konuda çalışmaların başladığı bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kanser ilaçları dâhil olmak üzere hiçbir ilaçtan ücret alınmaması gerektiğini geçtiğimiz günlerde bildirmişti. Bunun üzerine ilaç ücretlerinin alınmaması konusunda bakanlık harekete geçmişti. Şimdi ise muayeneye katılım ücretinin kaldırılması gündemde.

Vatandaş Sağlığa Para Ödemekten Bıktı!

Muayeneye katılım ücreti emekli ve çalışanlardan devlet hastanelerinde 5 Türk lirası, özel hastanelerde ise 12 Türk lirası olarak alınmakta. Muayeneye katılım ücreti devlet hastanelerine elden ödenmiyor. Muayene olunduğunda ücret kimlik numarasına borç olarak işleniyor. Eczaneye gidildiğinde tahsil ediliyor. Çalışan vatandaş elden eczaneye öderken, emekli olan vatandaşın ise maaşından kesiliyor. Eczaneye ödenen bir de reçete ücreti bulunmakta. Reçete ücreti sigortadan emekli veya emekli yakını; sigortalı çalışan veya çalışan yakını olarak ayırt edilmeksizin reçete başına 3 kutuya kadar olan ilaç için 3 Türk lirası, sonraki her kutu ilaç için 1 Türk lirası alınmaktadır.

Günümüzde ilaç için eczaneye ödenen ücret, sigortalı çalışan ve yakını toplam ilaç ücretinin yüzde 20’sidir. Sigortadan emekli olan ve yakını ise toplam ilaç ücretinin yüzde 10’unu ödemektedir. Ayrıca kimi ilaçlarda hasta ilaç ücretinin tamamını ödemektedir. Tüm bu söz konusu sağlık harcamaları, yani ilaç ve muayene ücretleri hükümetin çalışmalarıyla tarih oluyor.

Ülkemizdeki sağlık hizmetleri konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyanın dört bir tarafından gelen sağlık yetkililerinin, Türk sağlık sistemini çok beğendiklerini ve “Bunu nasıl başardınız?” diye sorduklarını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.