Konya’ya Devasa Yatırım: YEKA Güneş Enerjisi Santrali İçin İhaleye Çıkılıyor!

Konya Karapınar’a yapılacak olan YEKA Güneş Enerji Santrali için yapılacak olan ihaleye şirketlerin ilgisi büyük. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği ihaleye açık eksiltme usulü ile 15 Aralık 2016 tarihinde yapılacak.

Konya’nın Karapınar ilçesindeki Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı’nda (YEKA) güneş enerjisi elektrik üretim tesisi, AR-GE Merkezi ve güneş modülü ürerim fabrikası kuruluyor. Karapınar güneş enerji tesisinde 2,6 bin hektarı aşkın alandan enerji elde edilecek.

600 Bin Evin Elektriğini Karşılayacak!

Bölge; tarıma elverişli bir arazi olmamakla birlikte, güneş enerjisinin verimli düştüğü bir alan konumunda. Yapılacak olan merkezler için ihaleye son katılma tarihi 12 Aralık. 15 aralıkta ise açık eksiltme usulü ile yarışma gerçekleşecek. İhale içim bir çok firmanın ön hazırlık yaptığı belirtiliyor. Güneş enerji santrali yapımına başlandıktan 3 yıl sonra; AR-GE merkezi ve güneş modülü üretim fabrikası da 1 yıl 6 ay sonra tamamlanmış olacak. 2 bin 650 hektarı aşkın alandan 1,6 milyar kilovatsaat elektrik üretilmesi planlanıyor.

Bin megavatı aşkın kapasitesiyle dünyanın en büyük güneş tarlalarından olacak olan Konya Karapınar Güneş Enerji Santrali’nin 600 bini aşkın evin elektrik enerjisini karşılayacağı belirtiliyor. Bu projenin aynı zamanda yeni istihdam anlamına da geldiği belirtiliyor. Üretilecek olan AR-GE Merkezi, güneş enerjisi modülü üretim merkezi ve güneş enerji santralinin inşası sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen işçi ve mühendisler görev alacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden enerji elde etmek, ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamada dışa bağımlılığını azaltacak bir gelişme. Ayrıca projenin ülke ekonomisinde hareketlilik yaratacağı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.