Ana SayfaEkonomiRusya ile Uçak Krizi Atlatıldı, Meyve Sebze Rahatladı

Rusya ile Uçak Krizi Atlatıldı, Meyve Sebze Rahatladı

-

Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargo nedeniyle Rusya kapılarından dönen meyve ve sebzeye kapılar açılıyor. Yeni durumdan hem Türk üretici, hem Rus tüketici memnun.

Geçen yıl Rusya ve Türkiye arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle iki ülkenin arası gerilmişti. Bu sebepten Rusya Türkiye’den ithal ettiği ürünlere sınırlama getirmiş, Türkiye ile ticari ilişkilerini durdurmuştu. Aradan geçen zamanda iki ülke arasındaki buzlar eridi ve ticari anlaşmalar, alış verişler yeniden gündeme geldi.

Rus Tüketici de Sıkıntıdaydı!

Türkiye’den meyve sebze ithalatı yapan Rusya, Türkiye’ye uyguladığı ambargoyu kısım kısım kaldırmaya başladı. Türkiye’nin Rusya’ya meyve ve sebze ihracatı yeniden başladı. Rusya’da ambargonun kalktığı ürünlerin fiyatlarında yüzde 40’a varan düşüşler gerçekleşti. Bu durum tüketicinin yüzünü güldürdü. Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz yaptığı açıklamada; hem Rus tüketicilerin hem de market ve pazarlardaki satıcının durumdan çok memnun olduğunu dile getirdi.

Kemal Kaçmaz ambargonun kalkmasıyla lojistik maliyetlerin de düştüğünü; ayrıca Rusya’nın ambargosunu kaldırdığı ürünlerden olan portakal, mandalina ve greyfurt fiyatlarının tüketiciyi memnun edecek derecede düştüğünü dile getirdi. Rusya’dan bir heyetin Türkiye’de bulunduğu, üretim ve laboratuvarlarda inceleme yaptığı belirtiliyor. Aynı şekilde Türkiye’den bir heyetin ise Rusya’da bulunduğu ve kırmızı et ithalatı ile ilgili araştırmalar yaptığı belirtiliyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı Rusya ile Türkiye arasındaki görüşmelerin olumlu gittiğini belirterek, çok yakın zamanda domatese olan ambargonun da kalkacağını düşündüklerini belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler