Rusya ile Uçak Krizi Atlatıldı, Meyve Sebze Rahatladı

Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargo nedeniyle Rusya kapılarından dönen meyve ve sebzeye kapılar açılıyor. Yeni durumdan hem Türk üretici, hem Rus tüketici memnun.

Geçen yıl Rusya ve Türkiye arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle iki ülkenin arası gerilmişti. Bu sebepten Rusya Türkiye’den ithal ettiği ürünlere sınırlama getirmiş, Türkiye ile ticari ilişkilerini durdurmuştu. Aradan geçen zamanda iki ülke arasındaki buzlar eridi ve ticari anlaşmalar, alış verişler yeniden gündeme geldi.

Rus Tüketici de Sıkıntıdaydı!

Türkiye’den meyve sebze ithalatı yapan Rusya, Türkiye’ye uyguladığı ambargoyu kısım kısım kaldırmaya başladı. Türkiye’nin Rusya’ya meyve ve sebze ihracatı yeniden başladı. Rusya’da ambargonun kalktığı ürünlerin fiyatlarında yüzde 40’a varan düşüşler gerçekleşti. Bu durum tüketicinin yüzünü güldürdü. Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz yaptığı açıklamada; hem Rus tüketicilerin hem de market ve pazarlardaki satıcının durumdan çok memnun olduğunu dile getirdi.

Kemal Kaçmaz ambargonun kalkmasıyla lojistik maliyetlerin de düştüğünü; ayrıca Rusya’nın ambargosunu kaldırdığı ürünlerden olan portakal, mandalina ve greyfurt fiyatlarının tüketiciyi memnun edecek derecede düştüğünü dile getirdi. Rusya’dan bir heyetin Türkiye’de bulunduğu, üretim ve laboratuvarlarda inceleme yaptığı belirtiliyor. Aynı şekilde Türkiye’den bir heyetin ise Rusya’da bulunduğu ve kırmızı et ithalatı ile ilgili araştırmalar yaptığı belirtiliyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı Rusya ile Türkiye arasındaki görüşmelerin olumlu gittiğini belirterek, çok yakın zamanda domatese olan ambargonun da kalkacağını düşündüklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.