Rus Doğalgaz Devi Gazprom’dan Ülkemize 600 Milyon Dolarlık Yatırım Kararı

Geçen sene yaşanan uçak düşürme krizinin ardından Rusya olan ilişkilerimiz bozulmuş, ipler kopma noktasına gelmişti. Bu süreçte iki ülke arasındaki ticaret hacmi de neredeyse sıfırlanmıştı. Aradan geçen süreçte yaşanan yumuşama neticesinde iki ülke arasındaki ticaret yeniden canlanmaya başladı. Rus doğalgaz devi Gazprom; Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğal gaz ihracatı yapmak istiyor.

Gazprom Türkiye’deki doğal gaz boru hattı için yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Gazprom Rusya’nın en büyük enerji şirketi olmakla birlikte aynı zamanda dünyanın en fazla doğal gaz çıkaran kuruluşudur. Gazprom’da üretilen doğal gaz çeşitli boru hatları ile ülkelere transfer edilmektedir.

Tam 600 Milyon Dolarlık Yatırım!

Rus devi Avrupa’ya daha fazla doğal gaz ihraç edebilmek ve Türkiye’ye doğal gaz akışını sağlayabilmek amacı ile Türkiye’den geçen bir doğal gaz boru hattı yapmayı düşünüyor. Türkiye’den geçecek olan doğal boru hattı için Gazprom 600 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz akışını sağlayacak olan Türk Akımı projesi 2 yıl önce Vladimir Putin tarafından teklif edilmişti. Gazprom 600 milyon dolarlık yatırımın 370 milyon doları Türk Akımı projesine, kalan kısmı ise doğal gaz ulaşım sisteminin genişletilmesi çalışmalarına kullanılacak.

Stratejik olarak önemli bir noktada bulunan Türkiye, Orta Doğu ile Avrupa arasında köprü görevi görüyor. İhracatını daha çok alana yaymak isteyen Rusya’da, Türkiye’ye yatırım yaparak Gazprom tarafından çıkarılan doğal gazı Türkiye üzerinden dünyaya taşımak istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.