Türkiye Büyüyecek Yunanistan Küçülecek!

0

Avrupa Birliği (AB), bölgesindeki ülkelerin gelecek 3 yıldaki ekonomik performanslarını inceleyen bir rapor düzenledi. Rapora göre Türkiye’nin bu 3 yılda büyümesini sürdürmesi beklenirken, Yunanistan’ın bu sene küçülmesi ve gelecek iki yılda büyümesi bekleniyor.

Avrupa Birliği raporuna göre ülkemiz bu yılı yüzde 2,7 büyüme ile kapatacak. 2017 yılında yüzde 3, 2018’de ise yüzde 3,3 büyüyeceğimiz tahmin ediliyor. Raporda, Avrupa Birliği ülkeleri arasında sadece Yunanistan’ın küçüleceği tahmin edilirken, ülkenin bu yıldan sonra büyümesi bekleniyor. Yunanistan ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 daralacağı ön görülürken; 2017’de yüzde 2,7 seviyesinde, 2018’de ise yüzde 3,1 seviyesinde büyümesi bekleniyor.

En Hızlı Romanya, Malta ve İrlanda Büyüyecek!

Avrupa Birliği raporuna göre bu yıl en hızlı büyümeyi Romanya gerçekleştirecek. Romanya’nın 2016 yılını yüzde 5,2 oranında büyüme oranı ile kapatması beklenmektedir. Söz konusu rapora göre Romanya’yı Malta ve İrlanda takip edecek. Bu iki ülkenin yüzde 4,1 oranında büyüyeceği tahmin edilmektedir.

Almanya Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi konumunda. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasının ardından, Almanya’nın birlik için önemi daha da arttı. Almanya’nın 2016 yılını yüzde 1,9 büyüme ile kapatması bekleniyor. Yine birlik için önemli ülkelerden olan Fransa’nın yüzde 1,3 büyüyeceği ön görülüyor. Geçtiğimiz Haziran’da birlikten çıkma kararı alan İngiltere’nin de bu yıl Almanya gibi yüzde 1,9 seviyesinde büyüme oranı yakalayacağı bekleniyor.

Rapora göre Avrupa Birliği’nde ortalama büyümenin bu yıl yüzde 1,8 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Birliğin 2017’de yüzde 1,6, 2018’de ise yüzde 1,8 oranında büyüyeceği ön görülüyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın