Oyun Konsollarında Rekabeti İhlal Gerekçesi İle Teknosa’ya Tam 18 Milyon Lira Ceza Kesildi!

Rekabet kurulu 2015 yılı başında teknoloji şirketlerini incelemeye almıştı. Söz konusu soruşturma; oyun konsollarında çeşitli teknoloji perakendecilerinin fiyat anlaşması yaparak rekabeti ihlal ettiği iddiası üzerine yapılmakta idi.

Soruşturmanın ilerleyen aşamalarında Rekabet Kurulu’nca bu şirketlerden savunma talep edilmişti. Bir çok dev teknoloji perakendecisi şirketi yakından ilgilendiren olayı http://www.bankaciyim.net/haber/5752/oyunda-haksiz-rekabete-kuruldan-mudahale.html haberimizde bulabilirsiniz.

Savunma yapan şirketlere Rekabet Kurulu tarafından ceza kesilmeye başlandığı kamuoyuna yapılan açıklamalar ile netleşmeye başladı.

Rekabet Kurulu Teknosa’ya 18 Milyon Lira Ceza Kesti!

Bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Teknosa tarafından şu açıklama yapıldı: “13.03.2015 tarihli özel durum açıklamamızda; Rekabet Kurulu tarafından Şirketimizin de aralarında bulunduğu Bilgisayar ve Konsol Oyunları ile Tüketici Elektroniği Pazarı’nda faaliyet gösteren çeşitli teşebbüsler hakkında, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma açıldığı duyurulmuştu. Söz konusu soruşturmaya ilişkin olarak Rekabet Kurulu tarafından şirketimize; İdare Mahkemeleri yolu açık olmak üzere, toplamda 18.025.556,40 TL tutarında idari para cezası verildiğine ilişkin karar, Rekabet Kurulu tarafından açıklanmıştır. Söz konusu para cezası ile ilgili olarak bütün yasal haklarımız kullanılacak olup, konu ile ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemelere uygun olarak yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.”

Şirketten KAP’a yapılan bu bildirimden de anlaşılacağı üzere Teknosa işin peşini bırakmayarak kararı mahkemeye taşıyacak. Mahkeme sonucunda nasıl bir karar çıkacağı ise merak konusu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.