Ana SayfaEkonomiBaşbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Yatırım Miktarı Yeterli Değil!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Yatırım Miktarı Yeterli Değil!
B

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)’un düzenlediği “Türkiye Ekonomisi ve Güncel Gelişmeler” konulu toplantıda ekonomik gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Mehmet Şimşek küresel krizin ardından ekonomide bol ve ucuz para olduğunu dile getirerek “inanılmaz bir parasal gelişme var.” dedi.

Şimşek OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ülkelerinin milli gelirlerinin yüzde 116’sı kadar borçlu olduğunu belirterek, bu borcun dünya ekonomisinin yüzde 225’i kadar olduğuna dikkat çekti. Bu borcun ödenebilmesi için satış ve büyümenin olması gerektiğini bildirdi.

Küresel Ekonominin Geleceği Sıkıntılı!

Başbakan Yardımcısı Şimşek konuşmasında küresel ekonomide yatırımların yetersiz olduğuna da değindi. Dünya ölçeğinde faizlerin düşük olmasına rağmen yatırımların yetersiz olduğunu dile getiren Şimşek yatırımları artırmanın yolunun ekonomik reformlar olduğuna dikkat çekti. Lakin güncel ekonomik durumun korumacılığı da beraberinde barındırdığı ve bunun da reforma izin vermediğini belirtti. Türkiye ekonomisinin de bu resimden ayrı düşülmemesi gerektiğini söyleyen Şimşek, Türkiye’nin küresel olayların merkezinde bulunduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin en çok göç alan ülkelerden biri olduğunu, terör sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını ayrıca jeopolitik sıkıntılarla uğraştığını dile getiren Şimşek, çevredeki bir çok devletin öz benliğini yitirdiğini vurguladı. Tüm bunlar göz önüne alındığında küresel ekonominin hızlanmasının mümkün görünmediğini, yavaşlamaya devam edeceğini belirten Mehmet Şimşek; bu dönemin küresel ekonomik yatırımların ivmesinin en düşük olduğu dönem olduğunu dile getirdi. Şimşek 2015 yılının en çok ekonomik reform yapılması gereken dönem olduğunu, lakin tüm dünyanın reform konusunda başarısızlık yaşadığını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,259BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol