Ana SayfaEkonomiİşsizlik Ağustos’ta da Artmaya Devam Etti!

İşsizlik Ağustos’ta da Artmaya Devam Etti!

-

Türkiye İstatistik Kurumu ağustos ayı işsizlik verilerini açıkladı. Ağustos ayı işsizlik oranı yüzde 11,3 olarak tespit edildi. 

Ülke genelinde 15 yaş üstü kişiler baz alındığında; bu yılın Ağustos ayında geçen yılın Ağustos ayına göre işsiz sayısı 435 bin kişi arttı. Toplam işsiz sayısı 3,5 milyon seviyesini geride bırakarak rekor kırdı.

İşsizlik Her Geçen Gün Daha da Artıyor!

Türkiye genelinde Ağustos ayında işsizler ordusuna yeni fertler dahil oldu. 1 aylık zaman dilimi içerisinde 500 bin kişiden fazla sayıda insanımız işini kaybetti. Daha vahim olan durum ise bu insanların büyük bir kısmının “genç” olması. İşsizlik genel olarak artış gösterirken; gençlerdeki işsizlik oranları, toplam işsizlik artış oranını da geride bırakacak seviyede yükseldi.

Türkiye genelinde işsizlik oranı ağustos ayında yüzde 1,2 oranında artış gösterdi. Bu artış neticesinde toplam işsizlik yüzde 11,3 seviyesine kadar yükselmiş oldu. 15- 24 yaş arası gençlerdeki işsizlik oranındaki artış ise daha vahim; yüzde 1,6. Söz konusu artış ile genç işsizlerin oranı yüzde 20 seviyesine dayandı. Bir aylık zaman diliminde 200 bin civarında genç işinden oldu.

Özellikle genç işsizlerin sayısının her geçen gün giderek artması, gelecek açısından tehlike çanlarının çaldığı anlamına geliyor. Zira işsizlik sebebi ile gençlerin geleceğe umutla bakmaları da her geçen gün azalmakta.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol