Ana SayfaEkonomiBakan Enflasyon Beklentisini Açıkladı!

Bakan Enflasyon Beklentisini Açıkladı!
B

-

Maliye Bakanı Naci Ağbal gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Ağbal; bu yıl sonu itibari ile enflasyonun yüzde 7,5 seviyesinde gerçekleşeceğini beklediklerini belirtti. Ağbal, yılın ilk 3 çeyreğine bakıldığında da bu tahminden bir sapma olmayacağı yönünde kendilerinde kanaat hasıl olduğunun altını çizdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal dün açıklanan işsizlik rakamlarına da değinerek; işsizlik rakamlarının şu anda yüksek göründüğünü ancak 2008 krizinden bu yana ülke olarak 6 milyondan fazla insana istihdam sağlandığını belirtti. Rakamların gelecek yıldan itibaren aşağı yönlü ivme kazanacağına inandığını dile getirdi.

Bu Yıl Büyüme Oranı Tahmini Yüzde 3,6!

Bakan Naci Ağbal, Türkiye’nin 2016 yıllında büyüme oranı ortalamasının yüzde 3,6 düzeyinde gerçekleşeceğini ön gördüklerini belirtti. Geçtiğimiz yıllar ile kıyaslandığında bu büyüme rakamının nispeten düşük sayılabileceğini belirten Ağbal; çevresel faktörlerin tamamının aleyhimize geliştiği bu dönemde beklentilerimizin altında da olsa büyüme sürecimizin devam etmesinin önemini vurguladı.

Gelişmekte olan ülkeler içerisinde Türkiye’nin büyüme rakamlarının diğer ülkelerden önde olduğunu belirten Bakan Ağbal; ekonomik olarak darboğazdan geçen dünyamızda 27 çeyrektir kesintisiz büyüyen bir Türkiye olduğunu ve bunun öneminin idrak edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Enflasyonun beklentilerin üzerinde seyrettiğini dile getiren Bakan Naci Ağbal; özellikle son aylarda gıda fiyatları ile toparlanıldığını, enflasyon oranının yıl sonu itibarı ile yüzde 7,5 seviyesinde gerçekleşeceğini öngördüklerini belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol